Počas letného seriálu Sme u susedov sme navštívili jedno z najlepších aj druhé najhoršie. Najmä Vroclav vyzeral ako dobré miesto na život nielen na prvý pohľad, ale aj po troch dňoch. Všade zeleň, staré mesto takmer bez áut, no s cestami pre cyklistov.
To, že Vroclav je kvalitou života jedno z najlepších miest v Poľsku, si myslia aj jeho obyvatelia. V ankete spoločnosti Millward-Brown pre denník Gazeta Wyborcza skončil spomedzi šestnástich hlavných miest Vroclav ako druhé najlepšie.
Vyhrala 250-tisícová Gdynia. Skôr priemyselné mesto pri Baltickom mori, ktoré pred sto rokmi bolo bezvýznamnou dedinou (medzivojnová vláda ju vystavala ako náhradu za Gdansk, ktorý mal vtedy štatút slobodného mesta) bolo medzi najlepšími vo všetkých kategóriách.
Skúmal sa pocit bezpečia, mestské komunikácie, cyklocesty, možnosti voľnočasových aktivít či estetika mesta. Radnica sa o mesto stará, a preto nečudo, že primátor Gdyne, ale aj Vroclavu sa teší 84-, resp. 60-percentnej podpore.
Na opačnom konci je aj Čenstochová, ktorá skončila po Radome v kvalite života druhá od konca. Mesto, ktoré ročne navštívia milióny pútnikov, z nich toho veľa nemá, zisky väčšinou idú cirkvi. Trápi ho vysoká nezamestnanosť. Posledná skončila v rozvoji mesta aj v cyklotrasách.
Ako naznačil prieskum, ľudia ocenili rozvoj poľských miest v posledných rokoch. Najmä za eurofondy sa stavajú cesty či štadióny, kupujú autobusy. Naopak, pozabudlo sa na sociálne inštitúcie – najhoršie končili dostupnosť jasličiek a škôlok.