Brusel 20. októbra (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa v utorok v Luxemburgu pokúsia priblížiť k dohode o ostávajúcich finančných otázkach rozšírenia, vrátane priamych platieb pre farmárov, rozdelenia peňazí na podporu chudobných regiónov či príspevkov nových členov do spoločného rozpočtu.
Diplomati však neočakávajú, že by sa EÚ na spoločných stanoviskách k týmto citlivým otázkam dohodla už na ministerskej úrovni. Ak vôbec, riešenie prinesie zrejme až summit lídrov európskej pätnástky 24.-25. októbra.
Hlavnými témami summitu, ktorý sa začne vo štvrtok pracovnou večerou a bude pokračovať v piatok celodennými rokovaniami, budú rozšírenie a otázka tranzitu osôb z Kaliningradu do zvyšnej časti Ruska cez Litvu a Poľsko, ktoré sa po rozšírení stanú členmi EÚ.
Príprave summitu sa budú ministri v Luxemburgu venovať v utorok predpoludním. Na stole sú otázky, v ktorých naďalej panujú medzi členskými štátmi hlboké rozdiely.
Či už ide o výšku a spôsob poskytnutia priamych platieb farmárom nových krajín, rozdelenie peňazí zo štrukturálnych fondov alebo príspevky a výdavky z rozpočtu, medzi pätnástkou neexistuje zatiaľ zhoda. Dánske predsedníctvo predloží ministrom návrh finančného balíka s kompromisnými riešeniami.
Šéfovia diplomacií budú tiež diskutovať o nedávnych odporúčaniach Európskej komisie uzavrieť tento rok prístupové rokovania s desiatimi kandidátskymi krajinami, ktoré by mali do EÚ vstúpiť v roku 2004.
Odporúčania tento týždeň spochybnilo niekoľko holandských parlamentných strán, podľa Dánska však žiadny členský štát nemá voči návrhom EK väčšie výhrady. Viacero štátov však zrejme bude žiadať silnejšie záruky v podobe kontroly plnenia záväzkov a ochranného mechanizmu pre prípad narušenia vnútorného trhu únie po rozšírení.
Na programe rokovania ministrov bude aj spoločné stanovisko EÚ ku kapitole hospodárska súťaž pre Slovensko, ktorého prijatie minulý štvrtok zablokovalo Španielsko. Madrid má výhrady voči štátnej pomoci pre bratislavský Volkswagen a obáva sa, že tieto výhody povedú k presunu automobilovej výroby zo Španielska do SR.
Dánske predsedníctvo zaradilo túto spornú otázku na program rokovania ministrov a ak by došlo k dohode na strane EÚ, je pripravené urýchlene zvolať prístupové rokovania so Slovenskom. Kapitolu by sa tak možno podarilo uzavrieť ešte pred bruselským summitom, čo bolo cieľom predsedníctva aj slovenského vyjednávacieho tímu.
Rozšíreniu a príprave summitu sa však budú ministri venovať až v utorok. Pondelková časť zasadnutia v Luxemburgu bude venovaná vonkajším vzťahom.
Uskutoční sa zasadnutie asociačnej rady EÚ a Izraela za účasti izraelského ministra zahraničia Šimona Peresa. Izrael sa podľa diplomatov musí pripraviť na tvrdú kritiku zo strany EÚ kvôli spôsobu, akým izraelská vláda postupuje v konflikte s Palestínčanmi.
Ministri budú rokovať aj o situácii na Balkáne, priznaní KĽDR, že vyvíja jadrovú zbraň, teroristických útokoch v Indonézii, vzťahoch s Ruskom a Iránom.
(spravodajca TASR Robert Sermek) tim