Agentúrny text sme nahradili autorským článkom denníka SMENikto na Západe nepozná odpoveď na otázku, či Irán nehrá iba o čas, píše Peter Morvay
TEHERÁN, TEL AVIV. Dohoda o iránskom jadrovom programe sa okamžite odrazila na svetových cenách ropy.
Optimizmus a eliminácia možnosti vojenského riešenia krízy počas nasledujúceho polroka znížili cenu za barel o dva doláre nižšie.
Analytici však BBC povedali, že po prvotnom nadšení neočakávajú ďalší významnejší pád cien ropy.
Opatrné burzy
Irán a ropa
Po oznámení dohody klesli ceny ropy o 2,29 dolára na 108,76 dolára za barel.
Irán zvykol predávať 2,5 milióna barelov denne, po sankciách klesol export len na 1 milión.
Jeho ropu kupujú najmä v Ázii.
Trhy budú študovať podrobnosti v nedeľu dosiahnutej dohody, ktorá Iránu za obmedzenie jadrového programu garantuje uvoľnenie niektorých ekonomických sankcií a hlavne budú čakať na to, či sa o pol roka podarí dosiahnuť finálnu dohodu.
Ak k nej nepríde, efekt na cenu ropy bude opačný: bude rásť či dokonca vyskočí.
Z ekonomického hľadiska je pre Irán kľúčové, aby sa so Západom dohodol.
Podľa niektorých názorov práve ekonomické sankcie prinútili Teherán, aby začal zvažovať zmenu tónu vo vyjednávaniach o jadre.
Krajina, o ktorej sa kedysi hovorilo, že by mohla byť Nemeckom Blízkeho východu, má jedny z najväčších zásob ropy a plynu na svete. Pre sankcie z nich však veľa nemá.
Hoci dohoda zo Ženevy Iránu neumožňuje zvýšiť export ropy, bude mať na jeho ekonomiku pozitívny vplyv.
Uľahčí totiž Iránu predaj ropy na hlavne ázijské trhy, ktoré o ňu majú záujem, ale vyhýbali sa jej nákupu pre administratívno–technické problémy.
Odstránenie časti sankcií tiež umožní európskym spoločnostiam poisťovať tankery prevážajúce iránsku ropu, čo doteraz nebolo možné.
Západ si myslí, že čiastočným uvoľnením režimu sankcií Irán navnadí na to, aby bol rozumnejší pri ďalších vyjednávaniach. Očakáva tiež, že Irán sa už nebude vyhrážať blokádou Hormuzského prielivu, ktorý je významnou ropnou cestou.
Ochromená ekonomika
Iránska ekonomika podľa CNN utrpela sankciami oveľa viac, ako priznávajú jej predstavitelia.
Znehodnotenie iránskej meny rial dosiahlo 80 percent, masívne sa prepúšťalo v priemyselných odvetviach a zabrať dostal aj sociálny systém postavený na dotovaných tovaroch a podpore chudobných.
Ozvali sa však aj názory, že dopad uvoľnenia sankcií nebude dramatický a okamžite viditeľný.
Analýza spoločnosti Nomura podľa NBC hovorí o tom, že existuje riziko, že iránski zástancovia tvrdej línie to využijú na kritiku vyjednávaní so Západom a ohrozia šance na finálnu dohodu.