JERUZALEM. Izraelské úrady vydali súhlas na výstavbu vyše osemsto bytových jednotiek vo viacerých židovských osadách na západnom brehu Jordánu.
Informovala o tom v pondelok mimovládna organizácia Mier teraz, ktorá osídľovaciu politiku súčasnej vlády ostro kritizuje a považuje ju za prekážku mierových rozhovorov s Palestínčanmi.
Nové byty budú postavené v osadách Givat Zeev, v lokalite Nofei Prat, Šiloh, Givat Salit a Nokdim.
Pôvodne výstavbu stopli
Izraelské médiá pripomínajú, že premiér Benjamin Netanjahu 13. novembra dočasne pozastavil rozsiahly investičný projekt, ktorý zahŕňal výstavbu viac ako 20-tisíc bytov v Predjordánsku a vo východnom Jeruzaleme.
Toto rozhodnutie bolo spojené s Netanjahuovými snahami presvedčiť veľmoci, aby s Iránom nepodpísali dohodu o jeho jadrovom programe.
Na rozdiel od veľmocí, ktoré boli ochotné za istých podmienok zmierniť sankcie uvalené na Irán, Izrael žiadal ich zachovanie či dokonca sprísnenie.
Netanjahuov krok viedol k utlmeniu kritiky Spojených štátov voči Izraelu a jeho stavebným plánom, ako aj k zmierneniu hnevu Palestínčanov.
Obama ubezpečoval
V nedeľu však šestica mocností a Irán dospeli na rokovaniach v Ženeve k dohode, ktorá vyvolala veľký hnev Izraela.
Netanjahu dohodu označil za "historický omyl". Irán podľa neho urobil malé ústupky, zatiaľ čo vyjednávači západných krajín poľavili v tlaku na Teherán tým, že zrušili niektoré sankcie.
Americký prezident Barack Obama sa v nedeľu telefonicky spojil s Netanjahuom a ubezpečil ho, že Spojené štáty aj po dosiahnutí dohody o jadrovom programe Iránu stoja pevne na strane židovského štátu, ktorý má dobrý dôvod byť skeptický ohľadom zámerov Teheránu.
Podľa dohody Irán na šesť mesiacov zastaví obohacovanie uránu na úroveň 20 percent, v iných oblastiach svojho jadrového programu však bude môcť pokračovať.
Päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecko sa zaviazalo, že v priebehu týchto šiestich mesiacov nebudú na Irán uvaľovať nové sankcie a zmiernia niektoré opatrenia, ktoré voči tejto krajine v minulosti zaviedli.