Odborníci si nie sú istí, či ľuďom bez domova projekt naozaj pomôže. Podľa odhadov ich počet v krajine stúpne na stotisíc.
PRAHA, BRATISLAVA. Ako prvý si to vyskúšal 45-ročný Petr Bláha. Kedysi pracoval ako zámočník, než začal hrať na automatoch a už nevedel prestať.
Rozpadla sa mu rodina, rozviedol sa a neuspel ani pri podnikaní. V exekúcii prišiel o byt a v roku 2002 sa ocitol na ulici. Bez domova prežil osem rokov.
Cez víkend v Českej televízii uvádzal predpoveď počasia. V rámci projektu Days of Hope českým divákom ako televízna rosnička hovoril, aké budú mať počasie.
Vystúpil niekoľkokrát, potom porozprával svoj príbeh. Ten jeho má dobrý koniec. Dnes má Petr Bláha rodinu, s druhou ženou vychováva trojročnú dcéru a už nežije na ulici.
„Teraz žijem celkom dobre. Mám byt a rodinu,“ povedal Bláha pre ČT24. Na to, ako mrzol na ulici, nespomína rád.
Projekt Days of Hope v zahraničí
Zlepšiť vnímanie Bezdomovci
Typický bezdomovec je podľa zistení Českého štatistického úradu vyučený slobodný muž vo veku od 45 do 49 rokov, ktorý nerád hovorí o viere. Najviac bezdomovcov mal podľa údajov z roku 2011 Moravskosliezsky kraj, potom Praha a tretí bol Juhomoravský kraj.
Cez projekt neziskovej organizácie DivaDNO bude odteraz Česká televízia upozorňovať na problémy bezdomovcov a sociálneho vylúčenia.
Česko nie je prvou krajinou, ktorá sa zapojila do európskej sociálnej kampane Days of Hope.
Začiatkom tohto roka ju uviedli Holanďania, Švajčiari, Nemci, Rumuni a Rusi a vzbudila značný spoločenský ohlas.
„Som z toho trochu v rozpakoch,“ povedal pre Lidovky.cz mediálny odborník a pedagóg na fakulte sociálnych vied Jan Jirák.
„Nie som si istý, či sa ľudia v ťažkej životnej situácii nestávajú iba rekvizitami v nejakej zábave Českej televízie. Už tu boli pokusy, ako z počasia urobiť zábavu, napríklad striptíz na Nove. Neviem, či to nie je oslabovanie dôstojnosti samotných bezdomovcov,“ povedal Jirák.
Sociológ Petr Soukup pochybuje, že to pomôže bezdomovcom, ale projekt chváli.
„Na pomoc bezdomovcom treba jedine úmornú prácu ľudí z neziskových organizácií a v individuálnom prípade tiež ochotou bezdomovcov na zmenu života. Dlhodobejšie pôsobenie Českej televízie však môže zlepšiť vnímanie bezdomovcov, čo je určite chvályhodné, pretože bezdomovcom sa môže stať každý z nás,“ povedal.
Prvý plán vlády Ani bezdomovci si nie sú istí, či im televízny program pomôže.
„Neviem o tom projekte, nemám televíziu, ale pokojne by som si to skúsil. Ako to ale pomôže bezdomovcov, to neviem,“ povedal pre Lidové noviny 55-ročný Josef Tengl, ktorý žije na ulici deväť rokov.
Česká televízia je presvedčená, že originálny projekt patrí do jej vysielania.
„Veríme, že projekt zaujme širokú verejnosť a prispeje k celospoločenskej debate o probléme sociálneho vylúčenia a v neposlednom rade podporí tých, ktorí stoja o druhú šancu,“ povedal riaditeľ Českej televízie Petr Dvořák.
V Česku žije podľa oficiálnych štatistík 30-tisíc bezdomovcov, ale číslo sa podľa odhadov môže dostať až na 100-tisíc.
Úradnícka vláda Jiřího Rusnoka ako prvá pripravuje plán na pomoc bezdomovcom.
„Je to sociálny fenomén, ktorý u nás narastá s tým, ako dochádza k ťažkým sociálnym situáciám. Najviac postihnutou skupinou sú osoby nad 65 rokov,“ povedal pre české médiá minister práce František Koníček.