NEW YORK, BRATISLAVA. Úder môže prísť spredu alebo zozadu, ale bude silný a bude iba jeden. Útočníkom bude mladík a obeťou náhodný okoloidúci.
Keď ho telom zrazí na zem, nechá ho tam ležať a zmizne. Medzitým všetko natočia jeho komplici a video zavesia na internet.
Brutálnej hre hovoria knockout game (hra na knokaut). Americkí tínedžeri pri nej zranili už niekoľko ľudí a dvoch zabili.
Neokradnú, len zbijú
Phoebe Connellyovú napadli v Brattleboro v štáte Vermont.
Banda mladíkov na bicykloch obkľúčila 32-ročnú ženu a jeden z nich ju celou silou udrel do tváre.
„Bola som v šoku. Vôbec som nevedela, čo odo mňa chcú, nič mi neukradli,“ povedala po útoku pre agentúru AP.
V New Yorku napadol mladík 78-ročnú starenku, vo Washingtone 42-ročnú ženu, v Jersey City dokonca zomrel muž, ktorý po údere spadol medzi tyče železného plotu a zlomil si väz.
Pred súdom už za to stoja dvaja chlapci. Jeden má trinásť a ďalší štrnásť rokov.
„Nie je to žiadna hra, je to násilie,“ povedal americkým médiám hovorca polície v New Haven David Hartman.
Útoky na Židov aj Aziatov
Hru na knokaut vymysleli černošské gangy v St. Louis. Pred dvoma rokmi tam pri nej zomrel vietnamský imigrant.
Teraz sa hra podľa denníka USA Today rozšírila do veľkých miest. Hlavne v New Yorku napadli mladíci Židov či Aziatov, černosi zase napádajú belochov.
„Je ťažké ospravedlniť takéto správanie, ktoré nemá zmysel. Ak niekto vbehne do obchodu a žiada peniaze, dokážete pochopiť, prečo to robí, aj keď s tým nesúhlasíte. Ale niekoho udrieť len pre číre vzrušenie, to je detinské,“ povedal pre televíziu Fox News psychológ Jeffery Butts.
Až keď sa téma dostala do veľkých amerických médií, začali politici a policajti niečo robiť.
Zákonodárca štátu New York Jim Tedisco navrhol zákon, ktorý by pre tých, čo útočia, ale aj tých, čo videá zverejňujú na internete, zaviedol prísnejšie tresty.
„Títo zvrátení a zbabelí gangstri lovia nevinných okoloidúcich a je im jedno, či je mladý, starý alebo či je to muž alebo žena. Život nie je videohra,“ povedal Tedisco.