Západné extrémistické strany bojujú najmä s Bruselom a moslimami. Rómovia sú hlavnou témou aj pre maďarský Jobbik.Svet informuje, že na Slovensku uspel neonacista
BRATISLAVA. Sú takmer v každej európskej krajine a najhoršia finančná kríza, ktorá od roku 2009 ničí Európu, ich postavenie posilňuje.
„Nástup populizmu je najnebezpečnejší sociálny a politický fenomén v Európe,“ povedal nedávno taliansky premiér Enrico Letta pre New York Times.
Rozdiely medzi jednotlivými stranami sú značné, čo sa týka formy aj obsahu.
Euroval aj moslimovia
Extrémisti
Kde je kto
francúzsky Národný front: najpopulárnejší, v prieskumoch má 24 percent,
rakúski Slobodní (FPÖ): v septembrových voľbách dostali 21,4 percenta hlasov,
maďarský Jobbik: tretia najsilnejšia strana v roku 2010, dnes má od 13 do 17 percent,
holandská Strana slobody: v roku 2010 dostala 15 %.
Kým v bývalom východnom bloku je hlavnou témou populistov boj s menšinami, najmä Rómami, v západnej Európe ich spája kritika Európskej únie a prisťahovalcov, zvlášť moslimov, či návrat k národným menám.
Strana Praví Fíni získala vo voľbách v roku 2011 takmer 20 percent hlasov hlavne preto, že odmietala pomoc krachujúcemu Portugalsku.
V susednom Rakúsku dostali Slobodní (FPÖ), ktorí kritizujú moslimov a Úniu, v septembrových voľbách takmer 21 percent hlasov.
Pred necelými dvoma týždňami oznámili dvaja najznámejší európski populisti - šéf holandskej krajne pravicovej Strany slobody (PVV) Geert Wilders a šéfka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová, že chcú po budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu založiť spoločnú frakciu.
Volať by sa mala Aliancia Antieurópanov a podľa odhadov by mohla získať až 30 percent hlasov.
Krajne pravicoví populisti vnímajú rozdiely medzi sebou.
Wilders a Le Penová vymenovali strany, ktoré medzi sebou nechcú, alebo sú rasistické. Boli to Britská národná strana, maďarský Jobbik a nemecká neonacistická NPD.
Jobbik tiež pochoduje
Maďarský Jobbik chce zaviesť trest smrti, políciu špeciálne pre Cigánov a pamätník pre Miklosa Horthyho, bývalého maďarského premiéra a kolaboranta s nacistami.
Jobbik vidí len jeden veľký problém Maďarska: Cigánov. Podľa prieskumov až 60 percent Maďarov hovorí, že Rómovia majú „kriminalitu v krvi“.
Jobbik už pochodoval proti Rómom v osadách.
Neonacistická NPD, ktorá Jobbiku závidí, že sa po uliciach prechádza v uniformách, sa teraz bude brániť ďalšiemu pokusu o zákaz.
Stranu, ktorú spájajú s vraždami deviatich cudzincov v rokoch 2000 až 2007, chcú teraz zakázať nemecké spolkové krajiny.
V 250-stranovom návrhu pre ústavný súd stranu obviňujú, že podporuje národnosocialistickú ideológiu, ktorá chce migrantom a cudzincom vziať základné práva, pretože nepatria k národu.
Britská národná strana s jej šéfom Nickom Griffinom až v roku 2010 po rozhodnutí súdu škrtla zo svojich stanov pasáž, podľa ktorej sa členmi strany mohli stať len bieli.