Teherán obmedzí jadrový program, mocnosti uvoľnia časť peňazí. Izrael sa necíti byť historickou dohodou viazaný a hovorí o vojenskom riešení.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom denníka SME
ŽENEVA, TEL AVIV. Irán a mocnosti sa napokon dohodli. Teherán obmedzí svoj jadrový program tak, aby nebol veľmi blízko k jadrovej bombe, svet mu za to uvoľní časť peňazí blokovaných sankciami.
Pol roka sa bude čakať, či sa opatrná dôvera zakorení tak, aby sa nateraz prechodná dohoda premenila na finálnu.
Zo Ženevy bolo počuť reči o historickom momente, v Jeruzaleme izraelský premiér Benjamin Netanjahu dohodu komentoval slovami historická chyba. Jej účastníci o nej hovorili, ako o dobrej pre všetkých.
Dosiahli ju po desiatich rokoch rokovaní a nezdarov dostať iránsky jadrový program pod kontrolu. A nezrodila sa „z ničoho“, ako by to mohlo vyzerať, keď sa za pár mesiacov podarili prekonať roky trvajúce spory.
Tajné rokovania
Čo dohodli?
Irán
- môže obohacovať urán len do úrovne 5 percent, čo nestačí na jadrovú zbraň,
- neutralizuje, zásoby uránu obohateného na 20 percent,
- obmedzí inštaláciu centrifúg a obmedzí produkciu paliva pre reaktor v Araku,
- povolí inšpekcie v úplnom rozsahu.
Svet
- uvoľní sankcie v hodnote asi sedem miliárd dolárov, uľahčí prístup k humanitárnym a vzdelávacím fondom,
- ak Irán dodrží slovo, nehrozia mu nové sankcie.
Ukázalo sa, že Obamova administratíva bola s Iráncami v kontakte už od jari tohto roka.
Tajné vyjednávania v Ománe sa konali ešte pred zvolením umierneného prezidenta Hassana Ruháního.
Washington o svojich pokusoch presvedčiť Iráncov informoval svojich spojencov len pred dvomi mesiacmi.
Analytici hovoria, že bez tejto komunikácie medzi Američanmi a Iráncami by sa v nedeľu nadránom neobjavovali na Twitteri statusy šéfov diplomacie o dosiahnutej dohode.
Obavy pri inšpekciách
Detaily dohody prenikali na verejnosť len pomaly.
Teherán, pre ktorý je jadrový program pilierom jeho domácej aj zahraničnej politiky, tvrdil, že dohoda explicitne naznačuje, že islamská republika má nárok na jadrový program. Američania to v texte nevideli.
Faktom však je, že Iránci sa jadrového programu nevzdali a po tejto dohode je zrejmé, že v budúcnosti to bude tiež nereálna požiadavka.
Nateraz sa dosiahlo len to, že program obmedzia a skomplikuje sa im cesta k jadrovej zbrani. To za predpokladu, že dodržia všetky podmienky dohody.
Agentúra Reuters píše, že existujú obavy, aký poctivý bude Irán k inšpekciám a či nebude pokračovať v experimentoch v utajených objektoch.
„Celý proces bude plný nevybuchnutých mín,“ vysvetlil Reuters americký expert Mark Hibbs. Aj on uznáva, že trvalá dohoda sa bude dosahovať len ťažko.
Nespokojný Izrael
Nedeľa v Ženeve bola malým víťazstvom diplomacie v spore, v ktorom sa stále neprestalo hovoriť o vojenskom riešení.
Izrael sa necíti dohodou zaviazaný a zahnaný do kúta. Nevítajú ju ani ďalší regionálni hráči, ani nie všetci v Spojených štátoch či v Iráne.
Ukázalo sa, že ekonomický tlak na Irán a vízia siedmich miliárd dolárov, ktoré im zabezpečí sľúbené uvoľnenie sankcií, jeho lídrov priviedol k pragmatickejšiemu postoju, nepresvedčil ich však o vzdaní sa jadrového programu.
To, že si ho môže ponechať, povzbudí iných v regióne v ich jadrových ambíciách. To je len jeden z vedľajších nepríjemných dosahov ženevskej dohody.