Rozdelená krajina pripomína stav pred oranžovou revolúciou.
KYJEV, PRAHA, BRATISLAVA. Ukrajina sa opäť delí na dve časti – od Kyjeva na západ sa demonštruje proti prerušeniu príprav na európsku integráciu, smerom na východ sa slávi návrat do náručia Ruska.
Na kyjevskom Námestí Nezávislosti (Majdane) demonštranti vyzývali k odstráneniu prezidenta Viktora Janukovyča z funkcie za to, že spolu s vládou Mykolu Azarova vo štvrtok náhle pozastavil prípravy na podpis asociačnej dohody s Únie.
Opozícia chystá veľkú demonštráciu na nedeľu a moderátori niektorých médií si na chlopne pripli európske hviezdičky.
Vplyv Tymošenkovej
Radnica zakázala stavať v centre mesta stany a vytvárať protestné tábory, ako to bolo počas oranžovej revolúcie.
Prezident Janukovyč má na ňu tie najhoršie spomienky – vtedy ho zmietla z prezidentského kresla a do čela krajiny sa dostal prezident Viktor Juščenko a premiérka Julia Tymošenková.
Tá na rozdiel od Juščenka zostáva osobnosťou zásadne ovplyvňujúcou politické dianie na Ukrajine, i keď si odpykáva vo väzení sedemročný trest za prekročenie služobných právomocí.
Európski politici požadovali jej prevoz na liečenie do Nemecka, čo Janukovyč nakoniec prekazil.
Tymošenková v piatok napísala prezidentovi list, v ktorom sa priznáva, že ho chcela kvôli zmareniu podpisu asociačnej dohody zabiť. Inak je text listu už umiernený.
Tymošenková radí Janukovyčovi, aby nerobil „najväčšiu chybu svojho života“ a neprerušoval integračný proces.
A nakoniec prichádza so senzačným návrhom: „Dávam vám slovo, že pokiaľ sa spolu s Radou národnej bezpečnosti a obrany rozhodnete asociačnú dohodu podpísať, v rovnaký deň oslovím európskych lídrov a poprosím ich podpísať dohodu bez toho, že by ste museli plniť niektoré požiadavky. Vrátane tej, ktorá sa týka môjho prepustenia...,“ nalieha expremiérka.
Dohnaní do krajnosti
V parlamente sa pokúšal svoj štvrtkový krok vysvetliť poslancom premiér mykola Azarov.
Poslednou kvapkou údajne bol list od Medzinárodného menového fondu z 20. novembra, ktorý obsahoval nesplniteľné požiadavky, aj keď ukrajinská ekonomika sa podľa neho rúti do priepasti.
Od opozície si vyslúžil bombardovanie papierovými guľami.
Predseda opozičnej frakcie Baťkivščina Arsenij Jacenjuk obvinil prezidenta Janukovyča, že predal Ukrajinu za sľub Vladimira Putina udržať ho pri moci.
„Zľakol sa tlaku Ruska, ktoré mu zrejme sľúbilo lacné miliardové úvery,“ myslí si europoslanec a bývalý šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. Podľa neho Janukovyč urobil z dlhodobého hľadiska chybu a veľmi vážne poškodil Ukrajinu.
Európski politici naznačujú, že Ukrajina má ešte šancu dohodu podpísať, keď nie na summite vo Vilniuse budúci týždeň, tak neskôr.
Ale ruský prezident po štvrtkovom úspechu začal aspoň slovnú ofenzívu v imperiálnom štýle: Obvinil Úniu z toho, že Ukrajinu vydiera.
„Prišlo aj na podporu protestnej akcie,“ uviedol ruský líder. „To je vydieranie.“

Putinovi je do smiechu
Pritom práve z vydierania Ukrajinci v posledných mesiacoch obviňovali Rusko.
Dokonca si na to sťažoval v telefonickom rozhovore s litovskou prezidentkou Daliou Grybauskaite sám Janukovyč.
Na piatkovej tlačovej konferencii Putin zjavne v skvelej nálade na túto tému vtipkoval. Poradil novinárom, aby sa spýtali „amerických priateľov, o čom hovoril Janukovyč a Grybauskaite“.
Rusko sa zo dňa na deň stalo ochrancom Ukrajiny pred „európskymi vydieračmi“. V Moskve opäť znejú slová o „bratskom ukrajinskom národe“.
Lenže ten sa počas noci na piatok delí na dve znepriatelené časti. Pred deviatimi rokmi podobne v Kyjeve začínala oranžová revolúcia.