SME
Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

Nedotknuteľní Indovia. Aj ich tieň kedysi dokázal znečistiť

Ak by ste stretli nedotknuteľného, dotknúť by sa ho nemal ani váš tieň, pretože vás znečistí.

Slum cirkusových umelcov v indickom Dillí skrýva smutné tajomstvo.Slum cirkusových umelcov v indickom Dillí skrýva smutné tajomstvo. (Zdroj: JANA ČAVOJSKÁ)

Tak to aspoň hovoria stále dodržiavané kastovné pravidlá v Indii.

Rodina Ishamudina Khana patrí v slume Kathputli k „high society“. Je kúzelník, postavil ozajstný dom s niekoľkými miestnosťami bez okien, kuchynskou linkou, práčkou a je tu dokonca turecký záchod.

Dve poschodia úzkej tehlovej stavby osvetľuje východ na strechu. Kúzelník Ishamudin postavil dom za peniaze, ktoré zarobil na zahraničných turné. Kým spolu obedujeme dhál a ryžu, púšťa videokazetu so záznamom japonskej televízie. Účinkoval tam v iluzionistickej šou.

Takto pochodil niekoľko európskych a ázijských krajín. A vždy sa vrátil naspäť do Indie. Do slumu, kde ľudské exkrementy plávajú v otvorených kanáloch úzkymi uličkami a jeho magický povraz mu pravidelne rozhryzú myši.

Do krajiny, v ktorej ním tí „lepší“ spoluobčania opovrhujú. Patrí totiž k vrstve dalitov, nedotknuteľných. O ich telo kedysi nesmel zavadiť ani len tieň vyššie postaveného človeka. Kastový systém rozdeľuje indickú spoločnosť dodnes.

Trest za zlé skutky

Napriek moderným časom má každá kategória ľudí v indickej spoločnosti pevne určené miesto. Načo budeš študovať, keď je tvoj otec čističom topánok? Budeš čističom topánok ako on a vzdelanie nepotrebuješ. Možno preto, že Ishamudin so svojimi šou precestoval Európu, Thajsko, Japonsko či Dubaj, na takýchto konvenciách netrvá a podporuje svojich šesť detí vo vzdelávaní.

Devätnásťročná Jasmin, ktorá to ako úplne prvé dieťa z Kathputli dotiahla až do jedenástej triedy, chce byť antropologičkou. Štrnásťročný Altmash túži pokračovať v rodinnej tradícii ako iluzionista.

Mnohí Indovia a Indky sú však so svojím údelom spokojní. Hinduizmus predsa jasne hovorí, že ak sa niekto narodí ako dalit, zaslúžil si to zlými skutkami v predchádzajúcom živote. Rovnaké to majú ženy a telesne postihnutí. Všetci títo ľudia by si mali bez reptania odtrpieť toto pozemské prevtelenie a nabudúce sa narodia do príjemnejšieho tela.

Hoci diskrimináciu na základe kastovej príslušnosti zakázala ústava ešte v roku 1950, reálne existuje dodnes. A to aj napriek tomu, že zákony zaviedli pätnásťpercentnú kvótu pre najnižšiu vrstvu v obsadení pracovných miest v štátnej správe a školstve a v roku 1997 sa indickým prezidentom stal dalit Kocherin Raman Narayanan.

Kto odprace mŕtvu kravu?

Samozrejme, v mestách je to iné. Na obchodných rokovaniach v rušnom Bombaji sa stretávajú príslušníci všetkých vrstiev spoločnosti ako rovní partneri. Kastovanie je pre týchto moderných ľudí azda záležitosťou praveku.

„Vzdelaní a šikovní ľudia nemajú v mestách problém kráčať vedľa seba,“ potvrdzuje páter Erik Mathias, indický jezuita, ktorý pomáha práve nedotknuteľným. „Ale na vidieku je to stále po starom. Odkiaľ si? – to je prvá otázka, ktorú vám položia.“

Myslia tým časť dediny. Lebo niekde bývajú príslušníci vyšších vrstiev a niekde bokom zas nedotknuteľní. „Ak ste nedotknuteľný, nesmiete ísť do chrámu, nemáte právo čerpať vodu zo studní pre ľudí z vyšších vrstiev, v autobuse musíte sedieť na vyhradených miestach, nevezmú vás do všetkých nemocníc, vaše deti nechajú v škole sedieť bokom od ostatných.

Ak zomrie krava, musíte odpratať jej mŕtvolu. Čaj dostanete do jednorazového, nie do skleneného pohára. Raz som cestoval so žiakmi a nechceli im dať ani tie plastové poháre. Všetci sme pili z môjho. Keď sme odišli, „očistili“ priestor, kde dalitské deti sedeli, kravským lajnom.“

K nedotknuteľným patrí takmer pätina obyvateľov Indie. Historicky slúžili v domoch brahmanov, najvyššej z kást, a jedli zvyšky z ich stolov. Alebo vykonávali najťažšie a najodpornejšie práce.

Dodnes oni spaľujú mŕtve telá, vyrábajú tehly, makajú vo fabrikách, stavajú cesty, lopotia v baniach. Ani v štátnych nemocniciach, ktoré majú byť pre všetkých, im často neposkytnú adekvátne ošetrenie.

Do škôl ich dlho nepúšťali, a keď sa to zmenilo, dalitskí rodičia nemali peniaze a potrebovali, aby dieťa radšej pracovalo, než sa vzdelávalo. Mimochodom, načo by aj chodilo do školy, keď ho ostatní nikdy neprijmú medzi seba a bude pokračovať v živote, aký viedli jeho rodičia? „Dalitskému prezidentovi museli aj politici – brahmani podať ruku,“ usmeje sa páter Erik. „Ale nič iné sa veľmi nezmenilo. V Indii má prezident slabé postavenie.“

Na dedinách sa často domáce zvieratá majú lepšie ako dievčatá a dostávajú lepšiu stravu. „Pre rodičov sú záťažou, ktorú treba vychovať, ale nič z nej nebude, keďže dievča sa vydá a odíde do manželovej rodiny,“ vysvetľuje páter Erik.

Sám kedysi prišiel ako misionár na zapadnutý vidiek v štáte Karnataka. Videl zomrieť dalitskú ženu pri pôrode. Nikto jej totiž nechcel pomôcť a páter ju už nestihol odviezť do nemocnice. Preto sa rozhodol vybudovať v mestečku Manvi nemocnicu. Pred deviatimi rokmi k nej pribudla internátna škola Loyola pre 1400 dalitských detí z celého okresu.

Páter Erik je presvedčený, že len vzdelanie pomôže dalitom vymaniť sa z nekonečnej špirály biedy. „Lebo vo veľkých mestách pozerajú na tvoje schopnosti, nie na kastu,“ prízvukuje. Teší sa hlavne z každého dievčaťa, ktoré sedí v školskej lavici. Ale aj situácia dievčat sa zlepšuje. Rodičia kedysi nechceli ani počuť, že by poslali dcéru do školy. Dnes sa matky chodia vypytovať, či je v ročníku voľné miesto.

Bosí študenti, bosí učitelia

Asi stodvadsať kilometrov od Džajpúru v štáte Radžastan je zvláštna dedina. Volá sa Tilonia a v roku 1974 tu založili zariadenie nazývané Barefoot College, v preklade školu pre bosých.

Barefoot College je otvorené dalitom aj ostatným, ktorí inde nedostanú šancu. Nevzdelaným nezamestnaným ľuďom z vidieka aj ženám, na ktoré indická spoločnosť často neberie ohľad. Tu sa môžu učiť a niečo aj zarobiť. Postupom rokov vznikli podobné školy vo vidieckych oblastiach štrnástich indických štátov.

Kampus v Tilonii postavili v roku 1988 bez akýchkoľvek papierových plánov vidiečania, ktorí sa v Barefoot College vzdelávali a sami seba nazývajú bosí architekti, kováči, stavbári či technici. „To je hlavná myšlienka, ukázať ľuďom na okraji spoločnosti, že ich práca má hodnotu,“ vysvetľuje Ram Niwas, akýsi „bosý tlačový hovorca“.

V kampuse nestoja iba jednoduché budovy. Na každej streche sú zberače dažďovej vody. Pod javiskom divadla je veľký rezervoár. Na strechách sú solárne panely (celý kampus využíva solárnu energiu), na splachovanie toaliet a zavlažovanie záhrad slúži zozbieraná dažďová voda. Dokonca tu triedia odpad.

Každý, kto prekročí bránu, tu nájde aktivitu, ktorá mu vyhovuje a baví ho. Niekto je dobrý v technike, tak môže pracovať ako inžinier, technik alebo vyrábať elektronické komponenty.

Kto rád varí, môže pracovať v kuchyni. Potrebujú tu chyžné pre malý guesthouse, ktorý v kampuse prevádzkujú. A záhradníkov, stavbárov, opravárov, elektrikárov, šoférov, krajčírov... A hlavne veľa učiteľov.

Kampus robí vzdelávacie programy v 110 dedinách v Radžastane. Barefoot College otvorilo 159 nočných škôl pre deti, ktoré nemôžu navštevovať štátne školy, lebo cez deň musia pracovať. Navštevuje ich sedemtisíc detí, sedemdesiat percent z nich sú dievčatá.

kathputli17_res.jpg

Hudba, triky, tanec, divadlo, akrobati, bábkarské predstavenia, starodávne príbehy, masky. To všetko sa deje väčšinou na strechách jednoduchých stavieb. Okolo sa zhromaždili diváci a veselo sa smejú.

Trik s povrazom

Kúzelník Ishamudin bol prvý, komu sa podarilo predviesť starodávny indický trik so vztýčeným povrazom. Tento kúsok sa tradoval v Indii z generácie na generáciu, dokonca existujú obrázky: kúzelník vztýči povraz tak, že je pevný ako kmeň stromu, a dieťa sa po ňom vyšplhá až nahor.

„Keď som ho v roku 1995 predviedol, cítil som sa skvele. Ja, chudobný človek zo špinavého slumu, som naplnil veľkú výzvu a niečo som dokázal. Cítil som, že kto sa naozaj snaží, môže zmeniť svet. Bol som presvedčený, že prídu aj ďalšie veci. Bol som šťastný,“ hovorí Ishamudin pokojným hlasom. „Teraz, po rokoch, vidím, že žiadna zmena neprišla.“

Napriek zahraničným turné sa Ishamudin nemá lepšie. Stále žije v slume. Kam by sa aj sťahoval? Susedia by ho mali za nečistého a nikdy by ho neprijali. No onedlho sa musia presťahovať všetci obyvatelia Kathputli.

Unikátna cirkusová kolónia sa stane minulosťou. Pozemky totiž pred pár rokmi kúpil developer. Plánuje tu postaviť polyfunkčné budovy a 57-poschodový mrakodrap. Tam majú vraj nasťahovať aj terajších obyvateľov slumu. Pilotný projekt revitalizácie slumov v Dillí...

Cirkusoví umelci z Kathputli sa tomu zdráhajú uveriť. Úrady ich už presúvajú do tranzitného tábora, v ktorom majú prežiť tri roky. Ktovie, či tam nezostanú navždy...

„Sme nedotknuteľní. Každý si s nami môže robiť, čo chce,“ hovorí Dalip Bhatt, bubeník a starosta slumu. „Za umelca ešte v Indii neuznali ani jedného z nás.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 3. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok
 8. Zavedenie novej dane ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska
 1. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 7 370
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 3 054
 3. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 410
 4. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 2 022
 5. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 759
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 440
 7. Máme 30 rokov, vy môžete mať predplatné na rok len za 30 eur 1 346
 8. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur 1 292
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu