KYJEV. Rozhodnutie ukrajinskej vlády nepodpísať asociačnú zmluvu s Európskou úniou je motivované výlučne ekonomickými dôvodmi a je súčasťou taktiky, vyhlásil v parlamente ukrajinský premiér Mykola Azarov.
Dodal, že štvrtkový krok vlády súvisí so snahami o obnovenie aktívneho dialógu s Ruskom a nemení celkovú stratégiu rozvoja Ukrajiny.
Rovnako to vyhlásil aj prezident Viktor Janukovyč.
Premiér súčasne informoval, že ešte do summit vo Vilniuse, kde mala byť spomínaná zmluva podpísaná, sa uskutoční trojstranná schôdzka Ruska, Ukrajiny a Únie.
Azarov pred poslancami priznal, že prijať rozhodnutie o pozastavení prípravných prác na asociačnej dohode bolo ťažké, ale "jediné možné v súčasnej situácii".
Opozícia Azarovove vysvetľovanie prerušovala výkrikmi: "Hanba!" a "Von!" a piskotom.
Po týchto incidentoch Azarov a jeho ministri opustili rokovaciu sálu a predseda parlamentu schôdzku ukončil. Poslanci sa znova zídu až 3. decembra.

Rusko sa vyhrážalo, teraz sa teší
Vláda ako motív svojho rozhodnutia uviedla nevyhnutnosť rozvíjať ekonomické vzťahy s Ruskom a jeho colnou úniou.
Podľa poradkyne litovskej prezidentky Dalie Grybauskaite sa ruská vláda vyhrážala Ukrajincom zastavením dovozu.
Odvoláva sa na telefonát s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom.
Janukovyč údajne litovskej partnerke hovoril o ruskom nátlaku v podobe opatrení proti veľkým priemyselným podnikom na východe krajiny, kde má Janukovyčova Strana regiónov najväčšiu podporu.
Rusi by mohli zastaviť dovoz tovarov a produktov, od ktorého sú podniky s tisíckami zamestnancov závislé. Podľa prezidentky Litvy, ktorá v súčasnosti predsedá Únii.
Kremeľ postoj Ukrajiny už skôr privítal a označil ju za svojho "blízkeho partnera".
Ruský prezident Vladimir Putin navyše obvinil Európsku úniu z vydierania a vyvíjania nátlaku na Ukrajinu.
Putin upozornil, že Ukrajina "nezastavila, ale len pozastavila prípravy" na podpísanie eurointegračných zmlúv, pretože "chce prerátať všetko tak, ako treba".
Právnici žalujú vládu
Na kyjevskom súde právnici z advokátskej firmy Lions Litigate podali trestné oznámenie na ukrajinskú vládu za pozastavenie príprav na podpísanie zmluvy.
Podľa ich názoru vláda svojím rozhodnutím prekročila svoje právomoci a porušila ústavu Ukrajinskej republiky.
Právnici sa odvolali na zákon o zahranično-politickom smerovaní Ukrajiny, v ktorom sa ako jej priorita uvádza integrácia do štruktúr Únie s cieľom dosiahnuť v nej plné členstvo.
Upozornili tiež, že vláda nesmie zastavovať ani pozastavovať žiadne integračné procesy bez predošlého súhlasu parlamentu alebo prezidenta.
Pre podobný krok ako advokátska kancelária sa rozhodla aj Európska strana Ukrajiny, ktorá súd požiadala, aby rozhodnutie vlády označil za protizákonné.
Väznená expremiérka Julia Tymošenková vyzvala ľudí, aby vyšli do ulíc.
Jej právnik Serhij Vlasenko v Charkove prečítal list 52-ročnej političky, v ktorom občanov vyzýva, aby vyšli do ulíc a reagovali tak na "štátny prevrat".
Fico: Nechajme Ukrajincov, aby sa rozhodli
Ak majú iný príbeh alebo chcú niečo iné, je to len na nich, hovorí slovenský premiér.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico by nerád charakterizoval Ukrajinu ako krajinu, o ktorú sa niekto naťahuje.
Podľa neho sa má každý štát právo rozhodnúť pre vlastný spôsob života a vnútorného riadenia vecí.
"Nechajme Ukrajincov, aby si vyriešili veci podľa vlastných predstáv, a rešpektujme ich suverénne rozhodnutie," reagoval.
"Myslím si, že treba nechať tejto otázke čas. Viem, že je veľké sklamanie v Európskej únii z ich prijatých rozhodnutí, ale na druhej strane nie sú úplne zatvorené dvere. Nechajme to na Ukrajinu," zopakoval Fico.
Poukázal na maximálnu možnú mieru integrácie Slovenska v únii, pričom členstvo označil za úspešný príbeh, ktorý stál za to.
"Ak majú iný príbeh alebo chcú niečo iné, je to len na nich, ako sa rozhodnú," dodal premiér.