Spor ohrozuje novú českú vládu skôr, ako sa koaličné strany dohodli na daniach.
PRAHA, BRATISLAVA. Stále sa ešte nedohodli komu a o koľko zvýšia či znížia v Česku dane a už sa začal spor o ministerstvo financií, ktorý ohrozuje vznik koalície ČSSD, ANO a ľudovcov (KDÚ-ČSL).
O kľúčový rezort má záujem víťazná sociálna demokracia, ale aj druhé najsilnejšie hnutie ANO miliardára slovenského pôvodu Andreja Babiša.
„Radi by sme usilovali o základnú trojčlenku, ktorá umožňuje efektívne vládnuť, teda aby premiér, minister financií a minister vnútra boli nominovaní rovnakou politickou stranou,“ povedal pre Hospodářske noviny šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, ktorého až vo štvrtok prezident Miloš Zeman oficiálne poveril zostavením vlády po októbrových voľbách.
Babiš Sobotkovi odkázal, že ak chce ministerstvo financií, musí vládnuť s niekým iným. Pre MF Dnes povedal, že bez toho nepôjdu do vlády.
Podnikateľ ministrom financií
O rozdelení kresiel vo vláde sa oficiálne začne rokovať v sobotu.
Okrem ministra financií majú obe strany záujem aj o post predsedu Poslaneckej snemovne. Napokon si posty strany rozdelia: jedna získa šéfa snemovne, druhá ministra financií.
ČSSD by zrejme navrhla svojho tieňového ministra financií Jana Mládka. Kandidátom ANO je stále jej predseda Andrej Babiš.
Jeho vymenovanie komplikuje podozrenie slovenského Ústavu pamäti národa, že spolupracoval s komunistickou ŠtB.
Až do januárového súdneho procesu nezíska Babiš lustračné osvedčenie, bez ktorého ho prezident Miloš Zeman odmieta vymenovať.
ANO preto uvažuje aj o vymenovaní nestraníka, ktorým by mohol byť Jan Volný.
Analytička: Zlá voľba
Podľa analytičky Ľudových novín Lenky Zlámalovej by bol Babiš ako minister financií zlá voľba.
„Úradu by sa ujal človek s nebezpečnou koncentráciou ekonomickej moci a jeho vymenovanie by mohlo narušiť ekonomické prostredie,“ povedala nedávno pre SME.
Babiš je majiteľom jednej z najväčších spoločností v Čechách Agrofert. Má pod sebou viac ako dvesto firiem hlavne v Česku, na Slovensku a v Nemecku, ktoré mu ročne prinesú 130 miliárd českých korún.
Podniká v chemickom, potravinárskom i v energetickom sektore a sám od štátu dostáva veľké dotácie.
Babiš by ako minister vymenoval šéfa antimonopolného úradu, ktorý sa často zaoberá Agrofertom. A v novej funkcii by získal kontrolu nad svojimi doterajšími konkurentmi v biznise.
Ako ministrovi financií by mu podliehal Finančný analytický útvar, ktorý bojuje proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.
Na základe informácií od bánk, daňovej správy, polície či tajných služieb má prístup k informáciám, kam tečú peniaze na účtoch firiem a preveruje podozrivé transakcie.
Dane a reštitúcie
Koaličné rokovania, ktoré sa začali 10. novembra, majú aj dve ďalšie problematické témy: s ANO sa nevie ČSSD dohodnúť na štátnom rozpočte a daniach, s ľudovcami na cirkevných reštitúciách.
Spor o ministerstvo financií sa začal skôr, než je jasné, čo bude nový minister presadzovať.
Sociálna demokracia v programe sľúbila zvýšiť 19-percentné dane pre firmy, pre veľké podniky chce zaviesť sadzbu medzi 25 až 30 percent.
To ANO odmieta, ale vedela by si predstaviť daň pre bohatých s príjmom nad 100-tisíc korún. Zhodu hľadajú aj pri znížení sadzieb DPH.
ČSSD ich znižovať nechce pre výpadok zo štátneho rozpočtu, ale pripustila by napríklad nulovú sadzbu na lieky a knihy. ANO chcela znížiť DPH na potraviny z 15 na 10 percent.