Pred 50 rokmi zastrelili Johna F. Kennedyho. Šéf americkej diplomacie pochybuje, že Lee Harvey Oswald konal sám.Tri výstrely, tristo konšpiračných teórií. Atentát spravil z JFK mýtus
DALLAS, BRATISLAVA. Radi by s ňou hovorili novinári aj fanúšikovia konšpiračných teórií. Za rozhovor jej ponúkali tri milióny dolárov.
Mnohí veria, že práve ona môže vedieť skutočnú pravdu o tom, kto 22. novembra 1963, presne pred 50 rokmi, zastrelil amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.
Marina Oswaldová (72), ktorá sa v roku 1965 vydala za Kennetha Portera, však hovoriť nechce.
Vdova po Lee Harvey Oswaldovi, ktorý podľa oficiálnej verzie ako jediný stál za atentátom v Dallase, si stráži svoje súkromie. Je už v dôchodku a žije v texaskom mestečku Rockwall.
Štvrťstoročie sa na verejnosti neobjavila jej fotografia. Zmeniť sa to podarilo britským novinárom z bulvárneho Daily Mirror, ktorí ju odfotili pri Walmarte. Ani im sa k nej nepodarilo dostať.
Manželia Kennedyovci pár minút pred atentátom. FOTO: SITA/AP
Na zábave v Minsku
Lee H. Oswald
Narodil sa 18. 10. 1939.
V sedemnástich sa pridal k námornej pechote.
Ako 20-ročný odišiel na tri roky do ZSSR, žil v Minsku.
Zomrel dva dni po atentáte, zabil ho Jack Ruby.
Marina Prusakova spoznala Lee Harvey Oswalda v marci 1961 na tanečnej zábave v Minsku. Zapálený marxista vtedy žil rok a pol v Sovietskom zväze.
Oswald mal ťažké detstvo, otec mu zomrel pred narodením a matka dávala najavo, že deti sú pre ňu bremenom.
Do svojich sedemnástich rokov vystriedal dvanásť škôl (strednú školu nedokončil) a býval na 22 adresách. Keď mal pätnásť rokov, napísal si do denníka, že sa cíti ako marxista.
„Má živú predstavivosť, točí sa okolo otázok všemocnosti a moci, cez ktoré sa snaží kompenzovať svoje súčasné zlyhania a frustrácie,“ napísal o problémovom žiakovi školský psychológ.
V sedemnástich vstúpil medzi námornú pechotu, kde strávil tri roky. Vojaci ho prezývali aj Oswaldovič, pre jeho neskrývanú sympatiu k Sovietskemu zväzu. Aj preto sa v roku 1959 rozhodol odísť žiť do „zasľúbenej krajiny“.
V Moskve (neúspešne) požiadal o sovietske občianstvo, čo bolo správou, ktorú priniesla aj americká tlač.
Keď mu odmietli predĺžiť týždňové turistické víza, pokúsil sa o samovraždu a Sovieti mu nakoniec dovolili zostať. Skončil v Minsku, kde pracoval v továrni na rádiá. Mimochodom, ruštinu ho v tom čase učil budúci prvý prezident samostatného Bieloruska Stanislav Šuškievič.
S peknou Marinou sa zosobášil po pár týždňoch. Mali spolu dve dcéry: June, ktorá sa narodila ešte v Sovietskom zväze, a Rachel, ktorá prišla na svet len pár týždňov pred atentátom na Kennedyho.
„Nevedela som, že nie sme normálna rodina, až kým som nemala sedem rokov,“ povedala Rachel v roku 1993 podľa Dallas Morning News.
„Raz si nás so sestrou mama posadila na zelený gauč a povedala, že náš skutočný otec mal meno Lee Oswald a že ho obviňujú z toho, že zabil prezidenta Spojených štátov. To vysvetľovalo, prečo za naším školským autobusom utekali spravodajské tímy, prečo nám strieľali na poštovú schránku a prečo sa deti v škole pýtali: tvoj otec zastrelil prezidenta?“ spomínala.
Oswald po zatknutí políciou. FOTO: SITA/AP
Obe dcéry si zmenili meno podľa otčima na Porterové a o Oswaldovi sa viac nerozprávali. Aj dcéry sa podobne ako ich matka snažia vyhýbať publicite.
O tom, čo sa Oswald chystal urobiť 22. novembra 1963, Marina podľa všetkého nevedela.
„Neopísala by som ju ako komplica či dokonca spolupáchateľku. Bola iba okolostojacim. Nemala ani poňatie, čo sa chystá urobiť,“ povedala pre Dallas Morning News autorka životopisu páru Priscilla McMillanová.
Mal Kennedyho rád
Marina po atentáte často opakovala, že Oswald mal Kennedyho rád. Bolo mu sympatické, že sa snažil ukončiť segregáciu. Ako prezident Spojených štátov preňho však bol symbolom skazeného kapitalizmu.
V Spojených štátoch sa stále rieši, či Oswald vraždil sám, ako to tvrdí vládna Warrenova správa z roku 1964, alebo bol zapletený do väčšieho sprisahania. Tej druhej verzii stále verí 61 percent Američanov, aj keď ich počet klesá.
O tom, že Oswald konal sám, má „vážne pochybnosti“ aj súčasný americký minister zahraničia John Kerry. „Nepoviem viac, iba to, že je to môj názor,“ dodal pre NBS. Neistá si je aj Kennedyho neter Kathleen Towshendová.
Marina na začiatku hovorila, že je presvedčená, že Oswald konal sám. Neskôr, že bol súčasťou sprisahania.
Oswalda zabili v deň Kennedyho pohrebu. FOTO: SITA/AP