Zo Štrasburgu od nášho redaktora Matúša Krčmárika
Väčšinu roka je to turistické mesto, s druhou najväčšou univerzitou vo Francúzsku a mnohými lacnými študentskými hostelmi.
Cena jednej noci v štrasburskom hosteli narastie jeden týždeň do mesiaca aj trojnásobne, mesiac dopredu je problém vôbec nejaké ubytovanie v centre mesta zohnať. Do mesta vtedy prichádza Európsky parlament.
Miliónový presun
Jeden týždeň v mesiaci totiž parlament zasadá v Štrasburgu.
Z Bruselu, kde sídli väčšinu času (časť agendy sa rieši aj v Luxemburgu), sa vtedy presúva nielen 766 europoslancov a viac ako tritisíc zamestnancov parlamentu, ale aj novinári, lobisti a hromada dokumentov.
„Celkové náklady na tri pracovné miesta parlamentu zodpovedajú približne desiatim percentám ročného rozpočtu parlamentu,“ napísali europoslanci v uznesení, ktoré v stredu v Štrasburgu schválili.
Spolu to vyjde na 103 miliónov eur, plus znečistenie emisiami, ktoré s presunom súvisia.
Žiadajú v ňom, aby mohli sami rozhodovať, kde a kedy budú zasadať. V súčasnosti o tom rozhoduje Rada Európskej únie, v ktorej by Francúzsko odstavenie Štrasburgu blokovalo.
Symbol Európy
Odvoláva sa na históriu, keďže Štrasburg na hraniciach Francúzska a Nemecka, ktoré oň viedli niekoľko vojen, je symbolom zjednotenej Európy.
„Otáčate sa chrbtom k histórii a základným princípom Európskej únie,“ povedala v rozprave francúzska europoslankyňa Constance Le Gripová.
Ak by parlament naozaj prestal zasadať v Štrasburgu, problém by to spôsobilo najmä miestnym hotelom. Tie už teraz nestačia návalu ľudí, preto niektorí poslanci či novinári prespávajú aj v Kieli na nemeckej strane hranice.
„V lete nemáme problém, ale výpadok hostí, ktorí sem prichádzajú na zasadnutia, by sa nás veľmi dotkol,“ hovorí Jacques, majiteľ hostelu na predmestí Štrasburgu.
Jeho hostel je pol hodiny cesty autom od centra, neponúka prakticky žiadny luxus. Ale počas zasadnutí Európskeho parlamentu má takmer vždy plno. Možno aj pre cenu, ktorú nemení podľa rokovaní europoslancov.
V Bruseli sa miestni často sťažujú, že európske inštitúcie a ich zamestnanci zvyšujú náklady v meste, keďže stúpajú ceny nájmov. V Štrasburgu to počuť málokde.
„Nech sídlo nechajú tu, aby Štrasburg neostal len historickým mestom, nech máme aj súčasnosť,“ hovorí dôchodkyňa na ulici. „V Bruseli už majú NATO, nepotrebujú mať všetko,“ dodáva.