PEKING. Konflikt v Sýrii nemožno vyriešiť vojenskými prostriedkami a Európska únia tvrdo pracuje na tom, aby dosiahla politické riešenie dosiahnuté rokovaniami.
V Číne to vo štvrtok vyhlásil prezident Únie Herman Van Rompuy, ktorého citovala agentúra AP.
Dve miliardy pre utečencov
Predseda Európskej rady Van Rompuy poskytol vyjadrenia po summite EÚ-Čína v Pekingu, na ktorom sa diskutovalo o Sýrii a ďalších medzinárodných záležitostiach.
Van Rompuy uviedol, že Čína - stály člen Bezpečnostnej rady OSN - musí zohrať úlohu pri navrhovaní a vymýšľaní akcií na upokojenie konfliktu, akou je napríklad ničenie chemických zbraní.
"Tento konflikt nemá nijaké vojenské riešenie," povedal Van Rompuy.
Únia investovala od roku 2011 dve miliardy eur do pomoci utečencom pred sýrskym konfliktom, ktorý vyhnal z domovov milióny ľudí, zdôraznil Van Rompuy.
Čína je kritizovaná za blokovanie tvrdšej akcie OSN, ktorá by mohla viesť k zosadeniu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ale aj za to, že poskytuje oveľa skromnejšiu humanitárnu pomoc.
Čína a iránsky jadrový program
Van Rompuy ďalej vyhlásil, že diskutoval s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom o spôsoboch, ako "spoločne zohrať aktívnejšiu úlohu pri zabezpečení vývoja vo svete", ktorý by konflikty zmiernil.
Podľa Van Rompuya Čína už teraz úzko spolupracuje s Úniou na záležitosti s iránskym jadrovým programom.
Dodal, že obe strany diskutovali o potrebe obnoviť stabilitu v severnej Afrike, Mali i v oblasti Sahelu, ako aj o boji proti organizovanému zločinu a terorizmu.
Jednodňový summit sa tiež intenzívne zameriaval na posilnenie obchodu a investícií. Únia je najväčším obchodným partnerom Číny a Čína je po Spojených štátoch druhým najväčším obchodným partnerom Únie.