Ministerstvo zahraničných vecí odmieta poskytnúť vstupné víza afganským tlmočníkom, ktorí spolupracovali s americkými vojakmi.
KÁBUL. Naseri pracoval v jednej z najnebezpečnejších oblastí východného Afganistanu. Počas svojej päťročnej služby prežil tri bombové útoky namierené proti americkým vojskám. Od svojich susedov dostával také prezývky ako „špión a zradca“.
Po tom, čo si podal žiadosť o prisťahovalecké vízum do USA, ho americké veľvyslanectvo pozvalo na pohovor. Afganský tlmočník mal na ňom preukázať, že jeho život je vo vážnom ohrození.
Nepomohli ani odporúčania
Napriek Naseriho vysvetleniu a aj napriek neskorším telefonickým vyhrážkam jeho rodine, americké úrady mu žiadosť o vízum zamietli.
Niekoľko vojenských dôstojníkov sa obrátilo priamo na ministerstvo zahraničných vecí vo Washingtone, ktorí svedčili v Naseriho prospech. Ani iniciatíva amerických dôstojníkov však rozhodnutie ministerstva nijakým spôsobom neovplyvnila a Naseri víza nedostal.
,,Do každého domu, do ktorého sme vošli, išiel aj on. Do každej prestrelky, do ktorej sme išli, išiel aj on,“ povedal poručík Matt Orr, ktorý s afganským tlmočníkom dlhodobo spolupracoval.
Podľa afganských tlmočníkov, z ktorých mnohí slúžili pre americkú armádu niekoľko rokov, predstavitelia USA výrazne podceňujú nebezpečenstvo, ktorému musia tlmočníci čeliť. Obávajú sa najmä Talibanu, ktorého vplyv sa po stiahnutí amerických vojsk z Afganistanu neustále zvyšuje.
Napriek tomu, že tlmočníci dostávali masky a falošné americké mená, pred Talibanom si nedokážu zachovať anonymitu. Príslušníci radikálnej skupiny sa zameriavajú najmä na tlmočníkov – kolaborantov, ktorí pochádzajú z malých dedín, v rámci ktorých potenciálna vzbura má svoj význam. Stále viac a viac tlmočníkov má preto záujem o americké víza.
Proces schvaľovania víz
Hovorca amerického veľvyslanectva v Kábule Robert Hilton povedal, že v prvotnej fáze procesu vydávania víz ,,musí žiadateľ preukázať, že prežil, alebo prežíva vážne ohrozenie života ako dôsledk práce v službách Spojených štátov.“ Potom veľvyslanectvo zostaví komisiu, ktorá žiadosť prešetrí. Na základe jej rozhodnutia sa schválená žiadosť postúpi do Washingtonu.
Hovorca veľvyslanectva a ani iní americkí predstavitelia sa bližšie nevyjadrujú k tomu, čo presne predstavuje „vážnu hrozbu“. Taktiež neobjasňujú príčiny špecifických prípadov, v dôsledku ktorých žiadosť uchádzača o vízum zamietli.
Mohamed je ďalším, ktorý patrí k takýmto prípadom. Z bezpečnostných dôvodov si neželal zverejniť svoje priezvisko.
,,V mojej dedine žije mnoho Talibancov, ktorí vedia, že som spolupracoval s Američanmi. Ak nebudem môcť odísť do Spojených štátov, neprežijem. Prisahám Bohu, že raz ma Talibanci chytia.“
Počas práce okrem iného vykonával aj funkciu sprostredkovateľa medzi americkými vojakmi a miestnymi obyvateľmi. Úlohu tlmočníka musel zvládnuť aj potom, čo americký konvoj v jednej z akcií zabil afganské dieťa. Americké úrady mu napriek tomu žiadosť o vízum zamietli. Tak ako aj v Naseriho prípade.
Fatálny prípad ďalšieho tlmočníka Mustafu je však dôkazom toho, že Afganci pracujúci pre Američanov sa oprávnene obávajú o svoj život.
Neznámi páchatelia v auguste Mustafu uniesli a zabili mimo Kábulu iba niekoľko dní po tom, čo skončil svoj pohovor o udelení prisťahovaleckých víz.
Stanovisko amerického Kongresu
Americký Kongres umožnil pred štyrmi rokmi udeliť prisťahovalecké víza tisícom Afgancov.
Poslanec a zároveň veterán z vojny v Iraku Tulsi Gabbard vyjadril znepokojenie v súvislosti s procesom schvaľovania víz.
,,Som hlboko znepokojený nedávnymi správami o tom, ako je ohrozenie tlmočníkov Talibanom v Afganistane zľahčované alebo sa vôbec neberie do úvahy.“
Podľa neho navyše súčasný proces schvaľovania víz ohrozuje záväzok, ktorý ako Kongres prijali.
Irak vs. Afganistan
Viac než 6000 Iračanov dostalo v priebehu posledných piatich rokov americké víza prostredníctvom podobného programu, ako je ten afganský.
Do dnešného dňa však americké úrady priznali 1648 špeciálnych prisťahovaleckých víz z celkového počtu 8750 určených pre Afganistan.
Niektorí sa obávajú, že pravý dôvod, prečo Spojené štáty odmietajú udeľovať víza tlmočníkom, spočíva v snahe zabrániť talentovaným, anglicky hovoriacim Afgancom opustiť krajinu a usadiť sa v USA.
Zdroj: Washington Post
Preložila Monika Hipmánová