Agentúrny text sme nahradili autorským článkom denníka SME.
KYJEV, BRATISLAVA. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ustúpil ruskému tlaku a zľakol sa, že pre upadajúcu ekonomiku jeho krajina zbankrotuje.
Tak experti hodnotia dramatickú otočku Ukrajiny smerom k Rusku a jej náhle zmrazenie prípravy podpisu asociačnej dohody s Európskou úniou.
Tá sa mala podpísať o týždeň na summite vo Vilniuse. A mala ekonomicky aj politicky priblížiť Ukrajinu k Európe.
Tymošenková ostáva vo väzení
To, že k podpisu nedôjde, vo štvrtok naznačili najskôr vládni poslanci Strany regiónov, keď v parlamente nepodporili ani jeden zo šiestich návrhov zákona, ktoré by pripustili liečenie väznenej expremiérky Julie Tymošenkovej v zahraničí.
To bolo pre Úniu poslednou podmienkou na podpis asociačnej dohody.
Tymošenkovej odsúdenie za plynové dohody na sedem rokov považujú európski politici za prípad selektívnej spravodlivosti a požadovali od Janukovyča, ktorý nad ňou v posledných prezidentských voľbách v roku 2010 tesne vyhral, nápravu.
Podľa šéfa zahraničného výboru slovenského parlamentu Františka Šebeja by však aj to bola len kozmetická zmena a na Ukrajine by nefungovali súdy nezávisle.
„Aj preto ma neprekvapilo, že túto podmienku nesplnili,“ povedal Šebej.
Krátkozraký Janukovyč
Viac ako Tymošenkovej prípad však Janukovyčov obrat súvisí s ruským tlakom a zlou ekonomickou situáciou v krajine, ktorej hrozí bankrot.
O bezprecedentnom tlaku Ruska vo štvrtok hovoril švédsky šéf diplomacie Carl Bildt aj poľský exprezident Aleksander Kwasniewski, ktorý sa celé mesiace snažil dohodnúť prepustenie Tymošenkovej na liečenie do zahraničia.
„Janukovyč si zvolil krátkozraké riešenie. Je preňho jednoduchšie získať finančnú pomoc od Ruska, aby sa vyhol krachu, ktorý mu hrozí, než od Medzinárodného menového fondu a Únie, ktorá by si kládla prísne podmienky. Na druhej strane však z dlhodobého hľadiska veľa stratí,“ hovorí slovenský expert na Ukrajinu Alexander Duleba.
Pripomína, že až 60 percent Ukrajincov si želalo podpis asociačnej dohody a len 14 chcelo ísť do ruského projektu colnej únie.
„Podpísaním asociačnej dohody mohol skončiť ako národný hrdina, takto mnohí povstanú na barikády a Ukrajinu čakajú turbulentné časy smerom k autoritatívnejšiemu režimu,“ obáva sa Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7014059" url-type="sme-article"]Ukrajinci si stále viac uvedomujú, že pravidlá lepšej spoločnosti pritvrdé sú pre nich pritvrdé, myslí si Peter Morvay[/content]
Búrlivé časy na Ukrajine
Ukrajinská opozícia vo štvrtok hovorila, že vyvolá impeachment prezidenta, pretože náhle zmenil strategické smerovanie krajiny.
Vláda v Kyjeve schválila tisícky strán dokumentov, aby mohla podpísať asociačnú dohodu s Úniou. Na jej vilniusky summit chcú preto letieť lídri opozície Arsennij Jacenjuk aj Vitalij Kličko namiesto prezidenta.
Za Janukovyča podľa Dulebu k zbližovaniu s Úniou už nedôjde. Myslí si to aj energetický expert Karel Hirman.
„Situácia na Ukrajine sa do prezidentských volieb 2015 neupokojí,“ hovorí Hirman.
Janukovyč sa podľa neho bude spoliehať na ústupky Moskvy, hlavne čo sa týka rýchlych a veľkých úverov na záchranu hrivny a výrazného zlacnenia plynu.
„Lenže to sú sektory, kde majú aj ruské firmy vážne problémy, takže táto pomoc bude Ukrajinu stáť veľmi veľa,“ dodal Hirman.