Moskva 19. októbra (TASR) Výsledky vojensko-policajnej operácie gruzínskych síl v horskom priesmyku Pankissi neďaleko ruských hraníc dnes spochybnilo ruské ministerstvo zahraničných vecí.
"Moskva dúfa, že gruzínske úrady, ktoré tvrdia, že nastolili v priesmyku Pankissi poriadok, napokon podniknú účinné kroky na zaistenie bezpečnosti miestnych obyvateľov," povedal dnes v Moskve hovorca ruskej diplomacie Alexandr Jakovenko.
Podľa predstaviteľa ruského ministerstva zahraničných vecí Moskva nedôveruje oficiálnym vyhláseniam Tbilisi, že v Pankissi po operácii proti kriminálnym živlom nezostali žiadne ozbrojené skupiny. V Pankissi je naďalej ohrozená bezpečnosť a životy miestnych obyvateľov, mieni ruská diplomacia.
Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Jakovenko spresnil, že ruské úrady dostávajú množstvo sťažností od obyvateľov dedín v horskom priesmyku Pankissi, v ktorých sa miestni starousadlíci ponosujú na násilie zo strany čečenských povstalcov, obmedzovanie ich občianskych a majetkových práv a nezáujem gruzínskych úradov.
Kritika na adresu Tbilisi prichádza v čase odstraňovania napätia v bilaterálnych vzťahoch. Po stretnutí prezidentov Ruska a Gruzínska 6. októbra v Moldavsku a dohode o spolupráci v boji s terorizmom sa uskutočnili pracovné schôdzky predstaviteľov tajných služieb a pohraničnej stráže.
Riaditeľ ruskej Federálnej pohraničnej stráže Konstantin Tockij a jeho gruzínsky kolega Valerij Čcheidze sa vo štvrtok 17. októbra dohodli na tom, že spoločnú štátnu hranicu medzi Ruskom a Gruzínskom v ťažko prístupnom horskom teréne budú strážiť spoločné hliadky.
Situácia v Pankissi, kde sa podľa Moskvy zdržiavali a školili stovky čečenských povstalcov a arabských žoldnierov, sa stala v auguste a septembri zdrojom napätia medzi Ruskom a Gruzínskom. Moskva dokonca pohrozila Tbilisi, že podnikne vojenskú operáciu na gruzínskom území.
Gruzínske špeciálne policajné jednotky a vojenské oddiely ministerstva vnútra obsadili prístupové cesty do priesmyku Pankissi na severe krajiny bez boja ešte 25. augusta. Ruskí politici a armáda však obvinili Tbilisi, že pred akciou varovali čečenských povstalcov, ktorí sa pred gruzínskymi jednotkami ukryli v iných častiach Gruzínska.
Nová fáza bezpečnostnej operácie v Pankissi sa začala 16. septembra. Prezident Gruzínska Eduard Ševardnadze v tejto súvislosti vyhlásil, že ide o "aktívnu fázu operácie proti kriminálnym živlom", ktorá potrvá 10 až 15 dní. Operácia však naďalej pokračuje. O priebehu a výsledkoch operácie gruzínske úrady informujú len okrajovo. Celá oblasť je stále hermeticky uzavretá a gruzínski ani zahraniční novinári tam nemajú prístup.
Podľa rôznych zdrojov došlo v Pankissi aj k prestrelkám. Gruzínske jednotky údajne zhabali veľké množstvo zbraní. Správy o zatknutí skupiny deviatich arabských žoldnierov a ich vydaní americkým úradom Tbilisi oficiálne dementovalo.
Informácie priniesol nemecký denník Berliner Morgenpost s tým, že išlo o deviatich členov islamskej teroristickej organizácie al-Káida. "Žiadnych deviatich členov al-Káidy sme (v Pankissi) nezadržali, a tým pádom ani neodovzdali americkej strane," vyhlásil 17. septembra hovorca Ministerstva štátnej bezpečnosti Gruzínska Nika Laliašvili.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab