Paríž 22. júna (TASR) - Vo Francúzsku sa vo štvrtok uskutočnil 20. ročník kultúrneho podujatia Sviatok hudby. Pred 20. rokmi ho založil Maurice Fleureut v čase, keď ministrom kultúry bol Jack Lang, terajší minister školstva. Hoci Sviatok hudby získal vážnosť z organizačnej stránky, stratil niečo zo svojej spontánnosti, konštatuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Vo francúzskych mestách a mestečkách vo štvrtok znela hudba rôznych žánrov a smerov. Hudobné tóny sa rozliehali v konzervatóriách, v Opere v Paríži, v koncertných sieňach klasickej hudby a v mnohých kultových miestach. V mnohých mestách sa hudobné predstavenia konali v parkoch, ale aj na veľkých parkoviskách a verejných priestoroch miest a dedín.
Minister školstva Jack Lang vydal už 18. júna výzvu, aby sa školopovinné deti zúčastnili na Sviatku hudby a školských speváckym zborom rozoslal približne 70.000 kusov brožúrok a kompaktných platní (CD), aby sa mohli naučiť osem tradičných a súčasných pesničiek.
V Paríži sa 20. ročník Sviatku hudby začal v lýceu Jacqua Decoura už 20. júna, uvádza v dnešnom čísle denník Le Monde. Spevácky zbor lýcea otvoril hudobný sviatok pred vyše 100 mladými ľuďmi, ktorých spájal spoločný bod - mali 20 rokov.
Minister školstva Jack Lang 14. decembra minulého roku predstavil plán rozvoja umení a kultúry v školách. V rámci plánu sa pamätá aj na oblasť hudobnej výchovy a spevu.
V rámci Sviatku hudby sa na spoločnom vystúpení stretávajú aj interpreti džezu a hudobníci tradičnej senegalskej hudby v Džezovom orchestri Európa a Afrika. Riadi ho saxofonista Francois Jeanneau.
Bývalý francúzsky tenista svetovej triedy Yannick Noah pred vystúpením v Paríži účastníkom povedal, že keď sa pred 20 rokmi narodili, on sa už zúčastnil na prvom ročníku Sviatku hudby. Bývalý tenista sa stal spevákom a interpretuje piesne rodného Kamerunu, "mieša" k tomu reggae i funk, uzatvára Le Monde.