Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
VARŠAVA, BRATISLAVA. Minulý piatok odstúpil minister dopravy Slawomir Nowak. Nie pre povestne zlé poľské cesty, ale pre podozrenie z korupcie.
Nevedel dôveryhodne vysvetliť pôvod svojich drahých švajčiarskych hodiniek a prokuratúra to začala prešetrovať.
V utorok zatkla polícia v Poľsku 18 súčasných a bývalých štátnych úradníkov za predražený nákup počítačov pre ministerstvo vnútra, políciu a ďalšie úrady.
A v stredu vymenil premiér Donald Tusk sedem z 20 ministrov svojej stredopravicovej vlády.
Rozsiahlu rekonštrukciu vlády plánoval od leta, keď v prieskumoch opozičná strana Právo a spravodlivosť Jaroslawa Kaczyńského prvý raz predbehla Tuskovu Občiansku platformu.
„Bolo ťažké rozlúčiť sa s niektorými ministrami, ktorí sú rekordérmi v dĺžke funkčného obdobia,“ povedal podľa agentúry PAP Tusk na tlačovej konferencii vo Varšave.
Myslel tým na 62-ročného Jaceka Rostowského, ktorý bol ministrom financií šesť rokov, čo je dvakrát tak dlho, ako slúžil ktorýkoľvek z jeho predchodcov od roku 1989.
Mladá krv má zmeniť dane
Noví ministri
Minister športu Andrzej Biernat (odišla Joanne Mucha)
Ministerka školstva Joanna Kluzik-Rostkowska (odišla Krystyne Szumilasová)
Minister hospodárstva Maciej Grabowski (odišiel Marcin Korolec)
Minister financií Mateusz Szczurek (odišiel Jacek Rostowsky)
Ministerstvo vedy – Lena Kolarska-Bobinska (odišla Barbara Kudrycka)
Ministerstvo správy a digitalizácie Rafal Trzaskowski (odišiel Michal Boni)
vicepremiéra, ministerka infraštruktúry a rozvoja Elzbieta Bienkowska, doterajšia ministerka pre regionálny rozvoj (zlúčilo sa s rezortom dopravy)
Rostowského na kľúčovom vládnom poste vymenil za mladého 38-ročného Mateusza Szczureka, ktorého označil za najtalentovanejšieho ekonóma a špecialistu na makroekonómiu.
Szczurek bol doteraz hlavným ekonómom ING Group pre strednú a východnú Európu a jeho vymenovanie prekvapilo ekonómov aj politológov.
„Je mladý, veľmi vzdelaný, doktorát má z Veľkej Británie. Nie je to politik, ale odborník,“ napísal šéfredaktor denníka Rzeczpospolita Boguslaw Chrabota s tým, že nový šéf financií je odporcom zavedenia eura v blízkom čase.
„Trhy si už zvykli na myšlienku striedania stráží,“ povedal pre agentúru Bloomberg varšavský ekonóm Jakub Borowski.
Aj na stredajšiu zásadnú výmenu vlády reagovali pokojne, keďže sa deje v polovici riadneho volebného obdobia.
Tusk chce od nového ministra financií, aby pred voľbami v roku 2015 radikálne zjednodušil daňový systém a začal reformu zdravotníctva vrátane poplatkov za lekársku starostlivosť.
„Potrebujeme novú energiu a rýchlosť,“ povedal Tusk, keď okrem ministra financií vymenil aj ministrov športu, vedy, školstva, správy a digitalizácie a životného prostredia.
Nové je aj meno vicepremiérky, ministerky infraštruktúry a rozvoja Elzbiety Bienkowskej.
Výmena vlády sa očakávala koncom novembra, premiér ju nakoniec urobil skôr, podľa poľských médií pred zjazdom jeho strany tento týždeň.
Koalíciu Občianskej platformy a Poľskej ľudovej strany (PSL) opustilo v Sejme niekoľko poslancov, má najtesnejšiu väčšinu jediného hlasu. V Sejme so 460 kreslami jej patrí 231.
Nepriaznivé prieskumy
Tuskova strana stráca aj v prieskumoch verejnej mienky.
V poslednom prieskume inštitútu TNS Polska víťazí opozičná strana Právo a spravodlivosť, ktorú by volilo 31 percent Poliakov, Tuskovej platforme by dnes dalo hlas len 22 percent voličov.
Tusk ako prvý poľský premiér vedie vládu dvakrát za sebou a to v čase ekonomickej krízy, keď sa krajina vyhla recesii.
Politológovia však premiérovi vyčítajú, že sa príliš orientuje podľa prieskumov a nerobí dostatočne razantné reformy.
Obáva sa protestov ako v prípade odborov, ktoré si proti sebe postavil pre dôchodkovú reformu, ktorá zvýšila vek odchodu do dôchodku na 67 rokov.