Bombový útok v libanonskej metropole, keď sa dvaja samovražední atentátnici odpálili pred iránskou ambasádou, bol údajne namierený proti Hizballáhu.
BEJRÚT, TEL AVIV. Utorkový útok na iránsku ambasádu v Bejrúte znovu roznietil obvinenia a podozrenia, ktoré ukazujú, že na libanonskej pôde sa zrážajú rôzne politické a regionálne záujmy.
Hoci sa k nemu na Twitteri prihlásila libanonská organizácia blízka al-Káide, niektorí v Libanone ako zvyčajne vinia Izrael, iní zase Saudskú Arábiu.
Výbuchy, ktoré zabili najmenej 23 ľudí vrátane iránskeho kultúrneho atašé a zranili 150 ľudí, sa udiali vo štvrti kontrolovanej šiitskou teroristickou organizáciou Hizballáh.
Jeho šéf Hassan Nasralláh za útokom vidí džihádistov, ktorí v Sýrii bojujú proti režimu Bašara Asada a tým aj milíciám z Hizballáhu, ktoré Sýria a Irán podporujú finančne a vojensky.
Proti Hizballáhu
Hizballáh aj Irán sú hlavnými podporovateľmi sýrskeho prezidenta Bašara Asada. Dvaja samovražední atentátnici, jeden na motorke a jeden v aute, sa vraj odpálili na protest proti prítomnosti Hizballáhu v Sýrii.
Šiitske hnutie má v Sýrii svojich mužov, ktorí po Asadovom boku bojujú proti rebelom.
Sunnitských rebelov zase podporuje Saudská Arábia a ďalšie sunnitské štáty. Libanonské úrady vyhlásili, že páchateľov útoku určite zaplatili petrodoláre, čo je narážka na Saudskú Arábiu.
„Libanon je vždy obeťou vojen druhých. Z Bejrútu sme zasa videli strašné scény z miesta výbuchov,“ napísal na Twitteri bývalý šéf britskej diplomacie David Miliband.
Bejrút bol posledné mesiace svedkom niekoľkých sýrskych konfliktov motivovaných teroristickými útokmi. Očakáva sa, že po utorku príde odveta, hoci nebolo jasné, či skutočne útočila organizácia spájaná s alKáidou.
Analytici BBC povedali, že útok bol signálom, že sunnitskí rebeli sa nevzdávajú, hoci v Sýrii v posledom čase utrpeli viacero strát, a zdá sa, že Asadov režim sa posilňuje. To, že sa cieľom v Bejrúte stane jeho iránsky spojenec, sa podľa Financial Times dalo čakať.
„Angažovanie sa Teheránu v sýrskom konflikte je čoraz väčšie a väčšie. Každý teraz vie, že Bašar Asad je kompletne závislý od Iránu,“ citovali britské noviny nemenovaného západného diplomata.
Slabá vláda
Libanonská vláda útok v Bejrúte označila za zbabelý akt a odsúdila skutočnosť, že libanonské územie sa stáva miestom, kde si svoje účty vybavujú sily zo zahraničia.
Sama však nemá veľa možností ako zabezpečiť stabilitu vo svojej krajine, keďže má v nábožensky zmiešanej krajine slabé postavenie oproti vplyvnému Hizballáhu s vlastnou armádou.
Libanon je jednou z hlavných regionálnych obetí sýrskeho konfliktu. Sýrska občianska vojna má potenciál preniesť sa aj do Libanonu, neúnosný je aj neustávajúci nápor sýrskych utečencov.