SANTIAGO, BRATISLAVA. Pred dvoma rokmi sa stala tvárou študentských protestov v Čile – pre jej plamenné prejavy a charizmu.
Šéfka študentského zväzu na prominentnej Čilskej univerzite Camila Vallejo mala 23 rokov, keď sa nebála spochybniť prezidenta Sebastiána Piňeru a celý politický systém krajiny, ktorý zo vzdelania urobil záležitosť pre bohatých.
Študenti obsadili na dlhé mesiace univerzity i ulice a žiadali zmeniť systém, v ktorom štúdium stojí mesačne 400 eur a zadlží absolventa vysokej školy na ďalších dvadsať rokov.
Z ulice do parlamentu
Cez víkend sa 25-ročná Camila dostala do parlamentu a chce presadiť reformu školstva ako komunistická poslankyňa.
Neprekáža jej, že sa stala súčasťou politického systému, ktorý tvrdo kritizovala ako „štátny terorizmus“ a „prenasledovateľov“.
„Zvonku nemôžeme veľa zmeniť. Musíme sa dostať do systému, aby sme ho mohli meniť,“ povedala v predvolebnej kampani čilským médiám slávna bruneta so zelenými očami a náušničkou v nose.
Jej predvolebná reč už nebola taká ostrá a trvala len pár minút. Za pódiom na ňu čakala jej niekoľkotýždňová dcéra, ktorú bolo treba dojčiť.
V nedeľu jej dali Čiľania šancu, keď vo svojom volebnom obvode získala 44 percent hlasov.
Do parlamentu kandidovalo okrem nej ešte šesť bývalých študentských lídrov, traja uspeli - 26-ročná Karol Cariolová, Giorgio Jackson (26), ktorý spolu s Camilou protesty študentov organizoval, a Gabriel Boric (27), ktorý Vallejovú minulý rok nahradil na čele študentského zväzu Čilskej univerzity.
Študenti zmenili politiku
Experti hovoria, že Čile je pripravené na zmeny najlepšie od roku 1990, keď sa skončila vláda diktátora Augusta Pinocheta.
Študentské hnutie zmenilo politiku. V kampani pred víkendovými voľbami hovorilo sedem z deviatich prezidentských kandidátov o bezplatnom vzdelávaní, o daňovej reforme, ktorá by ho dokázala financovať, a zmene ústavy, v ktorej diktátor Augusto Pinochet postavil vzdelávanie na súkromných školách.
Bezplatné školstvo od základnej školy po univerzitu sľubuje i Michelle Bacheletová, bývalá prezidentka, ktorá v prvom kole prezidentskej voľby zvíťazila, ale nezískala nadpolovičnú väčšinu.
Do druhého kola, ktoré bude v polovici decembra, postúpila s veľkým náskokom.
Hoci Čile na tom hospodársky nie je zle, ľudia chcú sociálnejšiu politiku vrátane šance pre študentov z chudobných pomerov získať dobré vzdelanie.
Po pravicovom prezidentovi chcú hlasovať za ľavičiarku Bacheletovú.