Súčasný francúzsky prezident má najnižšiu podporu v histórii Piatej republiky.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Už v ére kráľa Ľudovíta XIV. ich spojil odpor proti daniam. Prvý raz Bretónci povstali v roku 1675, keď chcel minister financií Colbert zaviesť kolky. Na hlavy si dali červené čiapky a odmietali sa podvoliť.
Teraz protestujú v Bretónsku na západe Francúzska opäť. Znova si dali červené čiapky a spojil ich hnev proti zvyšovaniu daní. Ľudovíta XIV. a kolky nahradil prezident Francois Hollande a ekologická daň pre kamióny na diaľniciach.
Ekologická daň prišla v čase, keď región obzvlášť trpí krízou. Podľa starostu obce Carhaix Christiana Troadeca prišlo Bretónsko v priemysle a potravinárstve o 8-tisíc pracovných miest.
Potravinárov ničí konkurencia v susednom Nemecku, ľudí prepustila aj automobilka Peugeot a telekomunikačná firma Alcatel.
Každé zvyšovanie daní tu okamžite vyvoláva protesty. Ekologická daň vyhnala do ulíc 30-tisíc ľudí a rýchlo sa šírila do ďalších miest. Odpor bol taký silný, že vláda nakoniec zavedenie dane, ktorá mala platiť pre všetky domáce a zahraničné kamióny na diaľniciach od roku 2014, odložila.
Ani to nepomohlo. Protesty v Bretónsku pokračujú. „Bolo chybou vnímať naše hnutie len ako odpor proti ekologickej dani. Ľudia sa tu boja o budúcnosť,“ povedal podľa AFP starosta Troadec.
Bretónci protestujú ako za Ľudovíta XIV. Nasadili si červené čiapky a vyšli do ulíc na protest proti novým daniam. FOTO – TASR/AP
Nie sú jediní
Bretónci nie sú jediní, kto vyšiel do ulíc. Ich úspech povzbudil ďalších. Požiarnici a policajti protestujú proti kráteniu miezd, remeselníci pre zvyšovanie dane z pridanej hodnoty od nového roka, učitelia pre školskú reformu a najnovšie jazdci potom, čo vláda oznámila zvýšenie sadzby DPH na kone zo sedem na 20 percent.
Hollande si proti sebe poštval takmer všetky spoločenské skupiny: protestujú proti zvyšovaniu daní a odvodov v čase, keď prichádzajú masovo o prácu.
Od roku 2011 zaťažila vláda ľudí daňami a odvodmi vo výške 70 miliárd eur. Bez práce sú viac ako tri milióny Francúzov, takmer 11 percent. Druhú najväčšiu ekonomiku eurozóny protesty ničia. Šíria sa ako revolúcia.
Ľudia neveria, že prezident a vláda vedia, čo robiť, aby ekonomiku dostali z krízy. Najväčšiu zodpovednosť za nerozhodnú politiku pripisujú Francoisovi Hollandovi.
Prieskum Journal du Dimance, zverejnený v nedeľu, priniesol Hollandovi historický rekord: prezidenta podporuje už len 20 percent Francúzov. To je najnižšie číslo v dejinách Piatej republiky od roku 1958. Hollande prekonal aj rekord exprezidenta Francoisa Mitterranda z decembra 1991, keď ho podporovalo 22 percent Francúzov.
Lepšie na tom nie je ani premiér Jean-Marc Ayrault, tomu verí 23 percent ľudí, čo však nie je najmenej medzi premiérmi. Až 85 percent Francúzov neverí vláde, že zvládne krízu.
Predčasné voľby?
Revolta červených čiapok v 17. storočí trvala pol roka a kráľ Slnko ju krvavo potlačil. Protesty v Bretónsku trvajú pár týždňov a hovorí sa o predčasných voľbách.
Tie by zrejme priniesli porážku socialistom a ich prezidentovi Hollandovi, ale nemali by jasného víťaza: prieskumy ukazujú, že len 25 percent ľudí si myslí, že by krízu lepšie zvládli konzervatívci a 19 percent verí krajnej pravici.