Amnesty International hovorí o systematickom zneužívaní migrantov v Katare, ktoré hostí futbalové majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2022.
DAUHA, BRATISLAVA. Najprv to boli podozrenia z korupcie pri rozhodovaní Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), potom problém s termínom pre extrémne horúčavy, v ktorých sa nebude dať futbal hrať.
Teraz sa musí Katar, monarchia bohatá na ropu, ktorá v roku 2022 hostí futbalové majstrovstvá sveta, brániť ťažkým obvineniam Amnesty International: nútené práce, systematické vykorisťovania a hrozné ubytovanie pre migrantov v stavebníctve.
„Je to jednoducho neospravedlniteľné, že v jednej z najbohatších krajín na svete sú stovky migrantov takto bezohľadne zneužívaných,“ povedal podľa BBC Salil Shetty, sekretár Amnesty International.
Bez pasov a platov
Katar
Prvá arabská krajina a svetový šampionát
monarchia na Blízkom východe je závislá na ťažbe ropy a zemného plynu, to tvorí 55 percent HDP a 85 percent vývozu
má 1 600 000 obyvateľov, väčšina sú moslimovia
Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) urobila z Kataru prvého arabského hostiteľa majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2022, sama priznala politické tlaky z európskych krajín pri rozhodovaní.
Mimovládna organizácia na ochranu ľudských práv žiada Katar o okamžité zmeny zákonov.
„Zneužívania gastarbeitrov v stavebníctve je hrozivé,“ píše sa v správe Amnesty, ktorú vydala v nedeľu večere a cituje z nej nemecký magazín Der Spiegel.
Bohatá púštna krajina prežíva stavebný boom. Pre svetový šampionát stavia nové štadióny, letisko, cesty, rýchlostnú železničnú trať aj úplne nové mesto Lusaíl.
Organizácia zdokumentovala stovky príbehov migrantov. Tí hovorili o trestoch, ktoré im hrozili, ak by odmietli prácu, na ktorú sa neprihlásili.
„V takýchto prípadoch ide o nútenú prácu,“ píše sa v správe.
Tá ďalej kritizuje zmenené pracovné podmienky, vrátane nižšej mzdy, o ktorých sa gastarbeitri dozvedeli až po príchode do krajiny.
Iným plácu vyplatili s niekoľkomesačným meškaním, mnohým vzali pasy, aby nemohli opustiť krajinu.
Väčšina sa sťažovala na pracovné časy, ktoré mali za následok zdravotné problémy a ubytovanie v hrozných podmienkach.
Systémové zneužívanie
Amnesty pripomína, že nejde o všetkých migrantov, ktorých v stavebníctve v arabskej krajine pracuje 94 percent.
Na základe zistení však konštatuje, že „vykorisťovanie gastarbeitrov sa stáva rozšírenou rutinou a nie je to len problémom jednotlivých zamestnávateľov, ale jednoznačne systematickým problémom so zaobchádzaním migrantov“.
Organizácia žiada od Kataru rýchle zmeny zákonov tak, aby moli zmeniť prácu alebo opustiť krajinu, ak nebudú spokojní.
Amnesty sa rozprávala s 210 zahraničnými robotníkmi na stavbách, so 79 gastarbeitrami, ale ja politikmi a podnikateľmi v čase od októbra 2012 do marca 2013.
Nie je to prvé takéto obvinenie. Už predtým denník Guardian zverejnil prípady 44 nepálskych gastarbaitrov, ktorí za dva mesiace zomreli na infarkt alebo pri pracovných úrazoch.
Katarská organizácia, ktorá je zodpovedná za prípravu majstrovstiev sveta vo futbale, už pred zverejnením kritickej správy priznala chyby a sľúbila nápravu.
„Každý mŕtvy je neakceptovateľný. Všetky praktiky, ktoré ohrozujú bezpečnosť česť alebo zdravie ľudí, nie sú pre nás prijateľné,“ povedal generálny sekretár Hassan al-Tawadi agentúre sid a sľúbil prijať opatrenia na zmenu pracovných podmienok pre robotníkov zo zahraničia.