TRIPOLIS. Všetky ozbrojené milície musia opustiť Tripolis. Vyhlásil to v piatok líbyjský premiér Alí Zídán niekoľko hodín po vypuknutí najhorších násilností v metropole za posledné mesiace medzi milíciami a ozbrojenými obyvateľmi. O život prišlo najmenej 22 ľudí, vyše 130 utrpelo zranenia.
"Existencia zbraní mimo armády a polície je nebezpečná. Všetky ozbrojené milície misia opustiť Tripolis, a to bez výnimky," citovala premiéra agentúra Reuters.
Ku krviprelievaniu došlo, keď sa obyvatelia Tripolisu vydali na pochod k sídlu milícií, pochádzajúcich z prístavu Misuráta, pričom požadovali ich odchod z hlavného mesta.
Zídán podľa agentúry AP obvinil zo zodpovednosti za násilie milície aj demonštrantov. Pripomenul, že vláda povolila demonštráciu pred mešitou, dav sa však vydal na pochod k sídlu milícií.
Tie podľa Reuters spustili paľbu do davu protestujúcich, okrem iného aj z guľometov a granátometov. Reportér agentúry dokonca videl, ako z budovy pália do davu z protilietadlového kanóna.
Demonštranti sa najprv stiahli, neskôr sa však vrátili ťažko vyzbrojení a zaútočili na budovy obsadené milíciami.
Na scénu dorazili taktiež desiatky vojakov s cieľom oddeliť od seba znepriatelené skupiny. Cesty vedúce k dejisku ozbrojených zrážok zablokovali, aby sa do bojov nezapojilo ešte viac ľudí. Armáda tiež vyslala bojové lietadlá, aby monitorovali hlavné komunikácie nad Tripolisom. "Chceme sa ubezpečiť, že milície nedostanú žiadny posily," uviedol armádny hovorca.
Ťažko ozbrojené milície sú zložené z prevažne bývalých povstalcov, ktorí sa podieľali na zosadení režimu Muammara Kaddáfího v roku 2011. Odvtedy sa úradom vymykajú spod kontroly. Dnešné pouličné boje sú už tretie za posledných desať dní. Chaos a násilnosti viedli k zablokovaniu väčšiny ropného exportu.