Dublin 18. októbra (TASR) Až do poslednej chvíle, do sobotňajšej deviatej hodiny rannej, keď sa v Írsku otvoria volebné miestnosti, je írsky premiér Bertie Ahern podľa vlastných slov odhodlaný vyvíjať maximálne úsilie pre to, aby írski voliči pochopili, prečo majú v referende podporiť Zmluvu z Nice.
Hoci sú výsledky najnovšieho prieskumu verejnej mienky pre ratifikáciu zmluvy priaznivé (42 percent za, 29 proti), Ahern sa poučil z predchádzajúcich volieb a vie, že ešte nezvíťazil a opatrnosť je na mieste.
"Keď sme osem dní pred minuloročným referendom boli na tom percentuálne približne rovnako, mnohí už otvárali šampanské. Tento raz však takúto chybu neurobíme," tvrdí "taoiseach", ako v Írsku nazývajú šéfa kabinetu. V deň referenda totiž dopadlo všetko presne naopak.
Nie je to prvá Ahernova kampaň tohto druhu. Ako sám hovorí, ako 20-ročný sa v roku 1972 aktívne zapojil do kampane snažiac sa presvedčiť svojich spoluobčanov o dôležitosti vstupu Írska do Európskeho hospodárskeho spoločenstva.
"Bol som si istý, že je to najväčšia šanca pre rozvoj a rast krajiny," vysvetľuje Bertie Ahern. Pripomína, že tak robil aj pod vplyvom inej skutočnosti. Tri roky predtým, v roku 1969 videl, ako polovica jeho spolužiakov zo strednej školy emigrovala z dôvodu zlej ekonomickej situácie v Írsku, ktoré bolo v tom čase zaťažené vysokou mierou nezamestnanosti a emigráciou. Príjem na obyvateľa vtedy predstavoval 60 percent európskeho priemeru. Odvtedy však uplynulo 30 rokov a Írsko zaznamenalo mimoriadny pokrok.
"Som absolútne presvedčený, že kandidátske krajiny majú právo na to, čo sme dostali my. Negatívny výsledok je najistejším spôsobom ako zaručiť poškodenie dobrého mena Írska, ktorému sa u veľkého množstva štátov tešíme," varuje Ahern. "Teraz sa musíme rozhodnúť, či budeme kráčať po overenej a úspešnej ceste, alebo zmeníme stratégiu a budeme riskovať prípadnú neistotu a škody." Sobotu považuje írsky premiér za historický deň nielen pre Írsko, ale pre celú Európu pre 24 krajín so 480 miliónmi obyvateľov čakajúcich na írske rozhodnutie.
Vyše 50-ročný taxikár Dick s premiérom súhlasí, hoci si je vedomý, že po hospodárskej stránke rozšírenie únie Írsku neprospeje. "Bolo by neférové rozmýšľať takto. Okrem toho to schválila celá únia. Myslím, že to napokon prejde," tvrdí.
O štvrťstoročie mladšiemu Ianovi pracujúcemu v internetovej kaviarni je celé referendum ukradnuté a ani ho nenapadne zaradiť do svojho sobotňajšieho programu návštevu volebnej miestnosti. Pripúšťa však, že mu pripadá smiešne, ak všetko záleží od malého Írska.
Terry, ktorá sa minulý rok na referende nezúčastnila, sa rovnako zachová aj tentoraz. Ak by však išla hlasovať, bola by za "nie" - z princípu. Prekáža jej jediné - že sa referendum koná znova, hoci sa národ už vyjadril. "Ak by to prvý raz prešlo, bolo by všetko O.K. Keď sa to vláde nepozdáva, tak nechá hlasovať ešte raz." Inak však proti kandidátskym krajinám, ani proti rozširovaniu nič nemá. Pozná Budapešť a rozmýšľa nad tým, že silvestrovať pôjde s partiou do Prahy.
(osobitná spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed