Minulý mesiac spoločnosť Sotheby's usporiadala v Hongkongu aukciu umeleckých diel. Večer vyvrcholil predajom maľby Posledná večera od rodáka z nášho Wu-chanu menom Zeng Fanzhi.
Vyvolávacia cena stúpla na konečných vyše 180 miliónov hongkonských dolárov (asi 17 420 500 eur). Obraz sa stal najdrahším dielom súčasného ázijského umenia.
Zeng sa pri tvorbe svojej Poslednej večere inšpiroval Da Vinciho dielom, ale tému „interpretuje novým spôsobom, ktorý je viac zosynchronizovaný s moderným svetom“, ako to vyjadril náš miestny týždenník.
Na Zengovom obraze sú dvanásti apoštoli i sám Ježiš oblečení v bielych tričkách, na krku s červenými (pionierskymi) šatkami, pred sebou na stole rozlámané kusy melóna. Judáš má košeľu so zlatou kravatou, ktorá podľa Zenga vyjadruje peniaze a kapitalizmus.
Autor sa tiež vyjadril, že spojenie umenia a peňazí je v súlade s hospodárskym rozvojom v Číne.
Viacerí naši študenti si vo voľnom čase a cez prázdniny nájdu brigádu: jednu svoju študentku som stretla v drogérii, druhá bola na pohovore (!), aby mohla rozdávať reklamné letáky.
Minulý týždeň som v blízkom supermarkete stretla ďalšiu študentku. V úseku s cukrovinkami ponúkala na ochutnanie čokoládové trubičky. Vyzerala rozkošne v červenej sukienke a bielej košeli.
Jej zmena sa končila až večer, a späť na kampus musela ísť sama cez neosvetlené ulice. Spýtala som sa, prečo nejde autobusom. Odpoveď znela, že sú to len dve zastávky a ona si peniaze radšej ušetrí. Jedna cesta autobusom stojí 1,60 jüanov (20 centov).
Príbeh o maliarovi a študentke je jeden z mnohých, ktorý ukazuje ako „svetskosť“ Číňanov, tak aj ich pokoru a usilovnosť.
Autorka učí angličtinu v meste Wu-chan.
Autor: Zuzana Dudášová