MOSKVA. Rusko by mohlo vyčleniť dva milióny dolárov na likvidáciu sýrskeho arzenálu chemických zbraní a je pripravené ponúknuť svojich odborníkov, aby pomohli zavŕšiť túto misiu.
Pripustil to námestník ruského ministra zahraničných vecí Gennadij Gatilov.
Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá sa v októbri stala laureátom Nobelovej ceny za mier, zozbierala približne desať miliónov eur na inšpekciu výrobných zariadení a skladov chemických zbraní v Sýrii.
Inšpekcia sa uskutočnila na základe rusko-americkej dohody.
OPCW však potrebuje viac financií, aby mohla zlikvidovať viac ako tisíc ton chemických zbraní priznaných Sýriou.
Ničiť zbrane chcú mimo Sýrie
OPCW a niekoľko štátov ešte stále diskutujú o likvidácii chemických zbraní za hranicami Sýrie, povedal Gatilov.
Dodal, že existuje niekoľko variantov, ale vyhlásil, že je predčasné uvádzať podrobnosti.
Poznamenal, že panuje všeobecná zhoda v tom, že "najrozumnejší a najbezpečnejší variant" je práve transport a likvidácia zbraní mimo Sýrie.
Sýrsky prezident Bašár Asad pred časom vyhlásil, že celkové náklady na likvidáciu sýrskeho arzenálu chemických zbraní môžu dosiahnuť miliardu dolárov.
Odborníci sa domnievajú, že pravdepodobne pôjde o nižšiu sumu, ale v každom prípade budú potrebné desiatky alebo stovky miliónov dolárov.
Likvidácia bude zrejme meškať
Najštedrejším prispievateľom na misiu OPCW a OSN v Sýrii boli Spojené štáty spolu s Britániou, Kanadou, Nemeckom, Holandskom a Švajčiarskom.
Washington poskytol šesť miliónov dolárov vo forme zariadenia, školenia a priamej finančnej podpory, Británia podporila misiu tromi miliónmi dolárov.
Podľa dokumentu OPCW, ktorý má Reuters k dispozícii, už Rusko a USA počítajú s tým, že zásoby chemických zbraní sa podarí zo Sýrie vyviezť do konca roku 2013, ale likvidácia sa zavŕši až koncom roku 2014 - o polroka neskôr, ako predpokladá rusko-americký plán.
Výkonný výbor OPCW má do 15. novembra potvrdiť detailný plán vývozu a likvidácie sýrskych chemických zbraní.
Z dokumentu OPCW vyplýva, že zo Sýrie by mali vyviezť všetok materiál používaný na výrobu chemických zbraní s výnimkou izopropanolu.
Ide o jeden z prekurzorov na výrobu sarinu, ktorý musia zlikvidovať na mieste, a to do 1. marca 2014.