KYJEV. Ukrajinský parlament v streduna mimoriadnom zasadnutí odložil kľúčové hlasovanie o prepustení uväznenej bývalej premiérky Julie Tymošenkovej, ktoré mohlo vydláždiť cestu k podpísaniu historickej dohody s Európskou úniou.
Tento krok parlamentu môže teda zmariť približovanie bývalej sovietskej republiky k EÚ a vrátiť ju späť do sféry vplyvu Ruska.
Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Kyjev premeškal termíny
Predseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Rybak ukončil stredajšie zasadnutie, na ktorom sa zúčastnili aj dvaja vysokopostavení vyslanci EÚ.
Rybak na záver vyhlásil, že príslušný návrh zákona, umožňujúci Tymošenkovej odcestovať do Nemecka na liečbu, ešte nebol pripravený a tak nemohol byť predložený na hlasovanie.
Šéf parlamentu dodal, že sa návrhom budú znova zaoberať v utorok 19. novembra, keď sa bude konať nasledujúce zasadnutie zákonodarného zhromaždenia.
Predstavitelia EÚ varovali, že nepodpíšu dohodu o voľnom obchode a politickú asociačnú dohodu s Ukrajinou, ak Tymošenková zostane vo väzení. Zároveň vyzvali jej rivala, prezidenta Viktora Janukovyča, aby urobil kompromisný krok a expremiérku prepustil, čím jej umožní ísť sa liečiť do Nemecka.
Nechválenie príslušného návrhu zákona znamená, že Ukrajina premeškala dva posledné kľúčové termíny na splnenie podmienok Európskej únie ešte pred summitom v litovskom Vilniuse 28.-29. novembra, kde mala byť asociačná dohoda s EÚ podpísaná.
Opozícia hovorí o sabotáži
Opoziční lídri obvinili prezidenta Janukovyča a jeho spojencov v parlamente, že predali Ukrajinu Rusku a zámerne sabotujú dlho očakávanú dohodu s EÚ.
Rusko sa ostro stavia proti podpisu dohody a využíva aj vyhrážky, sankcie či ponuky na cenové zľavy - snaží sa tak odlákať Kyjev od EÚ a začleniť ho do colnej únie, vedenej Moskvou.
"Je to jasná odpoveď na otázku, či je Viktor Janukovyč pripravený podpísať dohodu s Európskou úniou," povedal parlamentu opozičný líder a významný spojenec Tymošenkovej Arsenij Jaceňuk, keď už bolo jasné, že hlasovanie sa neuskutoční.
"Vy ste pripravení akurát na politické perzekvovanie, vydieranie, nátlak a ochranu svojej moci. My však chceme, aby moc patrila ľudu Ukrajiny," dodal.
Neskôr však opozícia zmäkčila svoj postoj a vyzvala Janukovyča, aby zabezpečil schválenie návrhu zákona na budúci týždeň.
Opoziční lídri apelovali na dvoch vyslancov EÚ - bývalého poľského prezidenta Aleksandra Kwasniewskeho a bývalého predsedu Európskeho parlamentu Pata Coxa, ktorí majú ešte v stredu podať Bruselu správu o pripravenosti Kyjeva podpísať dohodu - aby nepredložili negatívne hodnotenie a poskytli Ukrajine ďalší čas.
Odsúdená na sedem rokov
Politickú súperku proruského prezidenta Janukovyča v októbri 2011 odsúdili na sedem rokov väzenia za zneužívanie úradných právomocí v súvislosti s podpísaním údajne nevýhodnej zmluvy o dodávkach zemného plynu s Ruskom.
Dodatočné väzenské tresty jej hrozia aj v ďalších kauzách, ktoré Tymošenková rovnako ako svoj prvý proces označuje za vykonštruované.
Európska únia v súčasnosti vyvíja silný tlak na Ukrajinu, aby prepustila chorú Tymošenkovú na liečenie do zahraničia.