Zamestnanci odevných závodov žiadajú vyššie platy a lepšie podmienky. V Kambodži proti nim zakročili aj ostrými nábojmi.
DHÁKA, PHNOM PÉNH. Desiatky ľudí utrpeli zranenia v Bangladéši, kde v utorok druhým dňom pokračovali zrážky polície s tisíckami pracovníkov odevnej výroby požadujúcimi vyššie mzdy.
Najmenej 200 tovární zastavilo výrobu, citovala políciu agentúra AP.
Voči protestujúcim na predmestí Dháky, ktorí v uliciach budovali z opustených áut a drevených brvien barikády, zakročila polícia slzotvorným plynom.
Tisíce rozhnevaných robotníkov napadli kameňmi bezpečnostné sily a zaútočili aj na továrne v priemyselných mestách Sábhár a Ašulija neďaleko Dháky.
Významný vývozca
Bangladéš je po Číne druhým najväčším výrobcom odevov na svete, exportuje najmä do Európy a USA. Sektor zamestnáva asi štyri milióny pracovníkov, predovšetkým ženy.
Na často nebezpečné podmienky, za akých pracujú, upozornili dve masové nešťastia. Pri páde budovy továrne v apríli zahynulo vyše 1100 ľudí a pri požiari inej továrne vlani v novembri ich 112 uhorelo či sa udusilo.
Vláda minulý týždeň navrhla zvýšenie minimálnej mzdy pre pracovníkov v textile, ale zamestnanci požadujú viac a s návrhom nesúhlasili ani majitelia tovární.
Argumentujú, že by v trhovom prostredí stratili konkurenčnú výhodu.
Hádzali kamene
Zrážky medzi stovkami štrajkujúcich pracovníkov odevnej výroby a políciou vypukli aj v Kambodži, kde polícia do protestujúcich strieľala ostrými nábojmi, zabila jedného okoloidúceho a šiestich štrajkujúcich zranila.
Organizácia na ochranu ľudských práv v Kambodži LICADHO uviedla, že približne tisíc príslušníkov poriadkovej polície sa pokúsilo zabrániť stovkám štrajkujúcich v pochode z továrne SL do Phnom Pénhu k rezidencii premiéra Hun Sena.
Podľa novinárov štrajkujúci podpálili policajné auto a hádzali na policajtov kamene. Tí voči nim použili slzotvorný plyn, gumené a napokon aj ostré projektily.
Závody SL vyrábajú odevy pre odevné značky Gap a H&M. Výroba odevov je najväčším exportným odvetvím Kambodže.