TEL AVIV. Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Chameneí má pod svojou absolútnou kontrolou majetok v hodnote 95 miliárd dolárov. Tvrdí to agentúra Reuters, ktorá viac ako pol roka pracovala na odhaľovaní praktík aj v Iráne málo známej organizácie Setad.
Tá vznikla v roku 1989 a špecializovala sa na spravovanie majetku, ktorý v Iráne zanechali emigranti a ľudia blízki šachovi po revolúcii. Mala fungovať len dva roky.
Nad úradom nemá nikto dohľad
Postupne začala zabavovať aj nehnuteľnosti a pozemky bežných Iráncov. Na základe sporných súdnych rozhodnutí či dedičských konaní. Situácia sa dostala tak ďaleko, že Setad má monopol na súdne zabavovanie majetku, aukcie aj na vyberanie poplatkov, ktoré s tým súvisia. Nad úradom nemá nikto žiadny dohľad. Nie je súčasťou štátneho rozpočtu.
Finančné toky Setadu sú prísne tajné a neprehľadné. Na otázky Reuters iránsky úrad odmietol odpovedať, ale uviedol, že agentúra má mylné informácie.
Časť z peňazí, ktoré Setad zarobí ide na charitu. Väčšina majetku sa používa na upevňovanie moci ajatolláha, ktorý ovláda iránsku politiku a aj armádu.
Dom zhabú na základe falošného príkazu
Peniaze sa získavajú aj pofidérnymi praktikami. Majiteľom prídu domy zabaviť na základe falošného súdneho príkazu a umožnia sa im vykúpiť za vysoké poplatky.
Reuters tvrdí, že ajatolláh z celého podniku zrejme osobne finančne neprofituje, ale majetok, ktorý kontroluje je obrovský. Oveľa vyšší ako mal kedysi šach Páhlaví. Toho zvrhli aj pre luxusný životný štýl.
Chameneí vystupuje ako pobožný muž v obnosených šatách, žijúci v skromnom byte s obdratým kobercom.
Praktiky Setadu si už všimli aj v zahraničí. Irán je pod silnými ekonomickými sankciami, ale na Setad zrejme nemajú dopad. Reuters tvrdí, že pavúk spoločností pod kontrolou Setadu je veľmi neprehľadný a ľudia z vonku ho nemajú šancu odhaliť.