TEL AVIV, BRATISLAVA. Na Filipíny zasiahnuté mohutným tajfúnom smeruje pomoc z celého sveta. Pomáhajú vlády, mimovládne organizácie, aj filipínski rodáci v zahraničí.
Spolu so zúfalými výzvami o pomoc pre ľudí, ktorí sú bez jedla, prístrešia, v nevyhovujúcich hygienických podmienkach a ešte sa vyrovnávajú s osobnými tragédiami, sa z Filipín ozývajú aj otázky, či sa nedalo urobiť viac pre zmiernenie dopadu tajfúnu.
Odpoveď je áno, aj nie. Vláda síce nariadila evakuáciu do verejných budov či kostolov, ale ani tie nemali šancu vydržať pohromade.
Báli sa rabovačov a neverili úradom Mnohí ľudia tiež ignorovali naliehanie úradov, aby sa skryli v na to určených priestoroch. Zo strachu z rabovačov, aj pre to, že neverili, že príde katastrofa.
Filipínska vláda sa bráni, že bola pripravená na silný vietor, ale nie na obrovské vlny. Filipíncom všetko komplikuje aj fakt, že krajina je súostrovím a evakuácia na pevninu je náročná. Agentúra AP napísala, že problémom je aj filipínska chudoba a slabá centrálna vláda.
O zodpovednosti neskôr Sú však situácie, ktorým nezabránia ani najlepšie prípravy. Japonsko sa pred dvomi rokmi starostlivo prichystalo na cunami, ale nezvládlo následnú haváriu v jadrovej elektrárni Fukušima.
Iným príkladom je tropická búrka Katrina v New Orleanse spred ôsmich rokov, keď vláda nedokázala prinútiť ľudí k evakuácii. To ako v USA reagovali na situáciu počas a po Katrine pripomínalo skôr rozvojové krajiny. Katrina bola pritom trikrát slabšia ako filipínsky Haiyan.
Filipínci teraz len odhadujú škody, o zodpovednosti a zlyhaniach sa bude hovoriť neskôr.
Šéfka filipínskeho Červeného kríža Gwendolyn Pangová AP povedala, že najdôležitejšie bude, aby sa ľudia už poučili. "Musíme pochopiť, že toto je súčasť nášho života a musíme byť lepšie pripravení."