Pobrežné mesto
TACLOBAN, BRATISLAVA. Ohnuté stromy, prevrátené autá a lode, zničené takmer všetky budovy. Ľudia sa prehrabávajú v troskách a hľadajú akékoľvek jedlo. Chýba im voda, aj základné zdravotnícke potreby.
Takto v nedeľu vyzerala situácia vo filipínskom 220-tisícovom meste Tacloban a jeho okolí, ktoré v piatok zasiahol jeden z najhorších tajfúnov v meraných dejinách.
Superbúrka Haiyan, ktorá miestami dosahovala vyše 300 kilometrov za hodinu, zabila asi 10-tisíc ľudí. Tí, čo prežili, zúfalo zháňali jedlo a vodu.
„Všetko je preč. Z nášho domu zostala len kostra a dochádza nám jedlo a voda. To zháňame všade. Ľudia chodia ako zombíci hľadajúci jedlo. Je to ako vo filme,“ povedala pre Reuters miestna medička Jenny Chuová.
Lúpili pre jedlo
Haiyan
- Počet obetí tajfúnu v filipínskej provincii Leyte odhadujú na 10-tisíc
- nárazy vetra dosahovali takmer štyristo kilometrov za hodinu
- Filipíny tento rok zasiahlo 25 tajfúnov
Objavili sa mnohé správy o lúpení a vykrádaní obchodov.
„Ľudia začínajú byť násilnícki. Vykrádajú obchody, obchodné domy, iba preto, aby našli jedlo, ryžu či mlieko. Bojím sa, že o týždeň sa budú od hladu zabíjať,“ povedal pre AFP učiteľ Andrew Pomeda.
Kradli aj televízory, aby ich vymenili za jedlo.
Pomoc filipínskej vlády nie je dostatočná. Úrady začali rozdávať jedlo, no nie je ho dostatok pre všetkých.
Podľa odhadov prišlo o domovy takmer pol milióna ľudí.
Vo Filipínach nie sú prírodné katastrofy ničím novým. Tajfúny tu majú často, takisto sú bežné aj zemetrasenia, keďže ostrovná krajina sa nachádza na zlome litosférických dosiek.
Takú spúšť, ako za sebou zanechal v piatok a sobotu tajfún Haiyan, tu však ešte nemali. Po miernejších odhadoch oznámili, že predpokladajú až 10-tisíc obetí, čo je najviac obetí prírodnej katastrofy v dejinách krajiny. Tajfún zasiahol 4,5 milióna miestnych.
Silný vietor (miestami viac ako 300 kilometrov za hodinu) zdvihol vodu a pobrežie najmä pri meste Tacloban a okolí zaliali často aj päťmetrové vlny. Tajfún za sebou zanechal spúšť, ktorá zvyčajne zostáva po cunami.
„Z helikoptéry môžete vidieť rozsah zničenia. Kilometer od pobrežia nezostala stáť ani jedna budova,“ povedal filipínsky minister vnútra Manuel Roxas pre Reuters, Tajfún Haiyan zničil 70 až 80 percent budov na svojej trase v provincii Leyta, hlásili úrady.
Zatiaľ čo sa na jeho dnešný večerný príchod pripravovali vo Vietname, kde evakuovali takmer milión ľudí, zničené Filipíny nutne žiadali pomoc aj zo zahraničia.
Svetový potravinový program OSN pošle do oblasti 40 ton vysokoenergetických tyčiniek. Tie by mali nakŕmiť 120-tisíc ľudí za jeden deň.
Ďalej k téme:
- Tajfún na Filipínach bol najsilnejší. Vedci nevedia, prečo
- Tajfún vytrhával deti z rúk rodičov
- Tajfún zoslabol na tropickú búrku a dorazil do Vietnamu
Únia pošle tri milióny
Pomoc posielajú aj štáty. Európska únia sľúbila tri milióny eur, Briti sami šesť miliónov libier a Vietnam 100-tisíc dolárov.
Američania už poslali dve lietadlá s vodou, generátormi a kontingentom príslušníkov námorníctva, ktorí pomôžu udržať v meste poriadok.
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák zaslal do Filipín sústrastný telegram a avizoval, že Slovensko sa pripojí k humanitárnej pomoci.
Podľa Guardianu však pomoc má dve úskalia.
Prvou je, že je ťažké sa dostať do postihnutých miest, keďže cesty sú zablokované.
A ľudia tiež budú potrebovať pomoc celé mesiace, keďže mnohí prišli o živobytie. Rybárom tajfún zničil lode, farmárom úrodu.
Nápor tajfúnu bol devastujúci