TEL AVIV. „Na to, aby bol Izrael uvrhnutý do chaosu, nemusí padnúť žiadny výstrel, nemusí prísť k žiadnemu útoku. Stačí, aby niekto odstavil služby pre občanov či vyradil niektoré systémy,“ povedal pred časom denníku Haarec príslušník novej izraelskej jednotky zameranej na kyberútoky.
V lete izraelský premiér Benjamin Netanjahu spomenul, že izraelský nepriateľ číslo jeden - Irán a jeho spojenci Hizballáh a Hamas sa viackrát pokúsili vyradiť z prevádzky dôležité systémy ako vodárne, elektrárne, banky či vlaky.
Vírus ničil v Iráne
V septembri na osem hodín policajti zastavili dopravu v jednom z najvyťaženejších tunelov v Haife, lebo sa niekto „pohral“ s bezpečnostnými kamerami a prebral kontrolu nad systémom.
Stačil na to trójsky kôň, ktorý napadol počítače bezpečnostného systému. Odborníci vtedy hovorili, že to nebola práca obyčajných hackerov.
Izrael vyvíja aj vlastné formy kyberútokov. Napríklad ho podozrievajú z toho, že s americkou pomocou vytvorili vírus Stuxnet, čo poničil dáta v počítačoch iránskeho jadrového programu ktorý napadol iránske centrifúgy a o dva až tri roky spomalil iránsky jadrový program.
Ďalej k téme:
- Tajné nie je hriešne, bránia špionáž britskí špióni
- Kerry kurizuje sklamaným Nemcom, urovnáva špionáž
- V Česku najviac špehujú Rusi a Číňania, kryjú sa za diplomatov
Ide o životy
Izrael sa tak stal miestom, ktoré dostáva kyberzásahy a vracia ich späť.
Židovský štát si vychováva novú generáciu ľudí schopných zachytiť ich aj produkovať. Ide o civilistov aj vojakov. Armáda aj bezpečnostné firmy vyhľadávajú najlepšie talenty už na stredných školách či v základnom výcviku.
Práca na takýchto projektoch je pre mladých Izraelčanov otázkou prestíže a zárukou slušne zaplatenej pracovnej kariéry.
„Každá rozumná krajina či veľká, strategická spoločnosť sa pripravujú na deň D, “ povedal denníku Haarec Jaša Hain z izraelskej elektrárenskej spoločnosti.
Inžinierov pripravujú na kyberútoky aj tak, že ich na školení rozdelili na dve skupiny. Jedna predstavovala hackerov, druhá zamestnancov elektrárne. Kto zvíťazil, dostal bod.
V realite nejde o body, ale často o životy.