BERLÍN, BRATISLAVA. Nemecko chválil ako „silného priateľa“, priznal mu kľúčovú úlohu v medzinárodných vzťahoch a kancelárku Angelu Merkelovú označil za „vynikajúcu partnerku“ pre amerického prezidenta Baracka Obamu. Povedal, že miluje Nemecko a má skvelé spomienky na svoje detstvo v Berlíne.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry urobil v exkluzívnom rozhovore pre najčítanejší denník Bild všetko preto, aby napravil vzájomné vzťahy, ktoré sám označil za „napäté“ po škandále s odpočúvaním Nemcov a ich kancelárky.
Kríza dôvery
Podľa expertov zažívajú tradiční spojenci najhoršiu krízu od vojny v Iraku v roku 2003, keď vtedajší kancelár Gerhard Schröder odmietol nemeckú účasť. Urobil, čo žiadalo 80 percent Nemcov a neskôr mu to pomohlo k víťazstvu vo voľbách.
Napätie vo vzťahoch vtedy spôsobili rozdielne názory na postup k Iraku, tentoraz ide o krízu dôvery.
„Nemcov to zasiahlo nielen preto, že bola odpočúvaná kancelárka, ale preto, že nemecko-americké vzťahy nie sú rovnocenné,“ hovorí pre SME Eckart Stratenschulte, riaditeľ Európskej akadémie v Berlíne.
Ďalej k téme:
- Tajné nie je hriešne, bránia špionáž britskí špióni
- V Česku najviac špehujú Rusi a Číňania, kryjú sa za diplomatov
- Na chaos v Izraeli netreba výstrel, odstavia ho hackeri
Amerika nie je vzorom
Američania už nemajú v Nemecku taký rešpekt, aký si pamätá povojnová generácia. Obama podľa prieskumov po ére Georgea Busha zlepšil vzťahy s Nemeckom, ale kritických hlasov pribudlo.
Podľa júnového prieskumu pre týždenník Stern len 10 percent Nemcov označilo Spojené štáty za vzor pre západnú Európu. Až 84 percent si to nemyslí. A to bolo ešte pred aférou s údajným odpočúvaním Európanov tajnou službou (NSA).
„Sledovanie ničí dôveru a ohrozuje dôležité transatlantické projekty. Nepochybne vznikli škody vo vzájomných vzťahoch a teraz ide o to tieto škody minimalizovať a krízu rýchlo vyriešiť, aby to neohrozilo dôležité ciele, ako sú Sýria, Blízky východ, jadrový program Iránu, východné partnerstvo či rokovania o transatlantickej zóne voľného obchodu,“ povedal pre SME nemecký veľvyslanec na Slovensku Michael Schmuck, ktorý pôsobil ako veľvyslanec vo Washingtone a má za manželku Američanku.
Minister Kerry sa snažil v rozhovore pre denník Bild hovoriť viac o tom, čo Američanov a Nemcov spája a nie o tom, čo ich rozdeľuje.
„Žiadna ľútosť, žiadna skutočná vôľa špionáž proti Nemecku rýchlo a jednoznačne ukončiť. To ukazuje, že aj nemecko-americké vzťahy sú mocenské a sú nastavené podľa toho, kto má viac moci,“ dodáva Stratenschulte.