Rumunka bola hlavnou architektkou gigantického Ceaušescovho Ľudového paláca - druhej najväčšej administratívnej budovy na svete.
Je to symbol megalomanstva jedného z najhorších európskych diktátorov posledného polstoročia. V čase, keď milióny Rumunov trpeli nedostatkom a nebolo ani dosť energie na kúrenie, dal Nicolae Ceaušescu postaviť druhú najväčšiu administratívnu budovu na svete.
Ľudový palác, ako ho volajú, je doteraz najznámejšou budovou v krajine. Podľa Daily Telegraph išla na jeho stavbu v istých rokoch až tretina štátneho rozpočtu.
Jeho hlavnou architektkou sa stala vtedy iba 32-ročná Anca Petrescu (20. 3. 1949 30. 10. 2013). Rumunského lídra presvedčila jej maketa. Ako neskôr spomínala, inšpirovala sa Buckinghamským palácom a palácom vo Versailles a nie severokórejskou architektúrou, ako sa hovorilo.
Na stavbe, pre ktorú vyčistili 10 štvorcových kilometrov, zbúrali aj 27 kostolov a z domovov vyhnali 40-tisíc ľudí, celkovo pracovalo až milión Rumunov. Petrescu mala pod palcom 700 architektov.
Keď Ceaušesca na Vianoce 1989 zastrelili, palác ešte hotový nebol. Petrescovú chceli súdiť za zradu, dokonca ju obviňovali z genocídy. V roku 1990 ušla do Paríža, neskôr sa vrátila a bola aj poslankyňou rumunského parlamentu.
V paláci momentálne sídli parlament aj rumunský Ústavný súd. FOTO - WIKIMEDIA