NEW YORK. Spojené štáty požadujú od Nemecka, aby naložilo transparentne s obrazmi ukradnutými nacistami, ktoré našli v mníchovskom súkromnom byte. Teda, aby urobilo všetko pre to, aby sa obrazy vrátili pôvodným majiteľom alebo ich dedičom.
Napísal to vo štvrtok denník Wall Street Journal. Ten sa spolu s ďalšími médiami zamýšľa, ako je možné, že sa vyše 1400 obrazov v hodnote miliardy eur podarilo Corneliovi Gurlittovi ukrývať a aj v obmedzenom množstve predávať, tak dlho.
O 80-ročnom Gurlittovi sa od senzačného odhalenia tiež nič nevie. Prokuratúra, ktorá prípad vyšetruje, ho nevie nájsť.
Je miliarda eur prehnaná?
Objavujú sa aj otázky, prečo bavorská polícia o celom prípade informovala tak neskoro. Obrazy našli pred takmer dvomi rokmi, už rok ich tajne skúmali kunsthistorici.
Izraelský denník Haarec tvrdí, že o existencii zbierky museli roky vedieť ľudia z brandže, ale mlčali. Na škodu obrazov, ktoré Gurlitt držal v nevyhovujúcich podmienkach. Mnohé z diel "patriace" jeho otcovi, sú na papieri a vyžadujú si špeciálnu starostlivosť.
Aj pre to sa viacerí odborníci zamýšľajú, či nie je uvádzaná hodnota zbierky prehnaná.
Pre prípadných dedičov diel, ktoré ukradli, zabavili alebo vymenili za odchod z Nemecka, je ich hodnota nevyčísliteľná.
Telavivský právnik Joel Levi sa špecializuje na reštitúcie a vyhľadávanie ukradnutého židovského majetku.
V izraelskej televízii povedal, že ho už oslovilo niekoľko ľudí, ktorí si myslia, že v zanedbanom mníchovskom byte bolo niečo, čo patrilo ich rodine.
Je zrejmé, že obrazy či sochy budú chcieť späť. Či ich však dostanú, je otázne. Ak sa tak stane, podľa Joela Leviho to bude po tuhom boji medzi právnikmi.
Kokoschkov obraz už vrátili
V lete tohto roka kolínske múzeum vrátilo rodine obchodníka s umením Alfreda Flechtheima obraz Oskara Kokoschku.
Hovorkyňa nemeckej asociácie nemeckých obchodníkov s umením Britta Olényi von Husen povedala, že tento prípad však bol neobvyklý, pretože boli nezvratné dôkazy, že obraz skutočne patril Flechtheimovi.
Či sa to podarí dokázať aj pri dielach z mníchovského bytu je podľa viacerých odborníkov ale otázne.
Jedno z nájdených diel od Otta Dixa. FOTO - SITA/AP