BRATISLAVA, PRAHA. Slovenský podnikateľ a líder českej ANO Andrej Babiš, ktorého meno sa skloňovalo aj v súvislosti s postom nového ministra financií v budúcej českej vláde, o lustračné osvedčenie nepožiada a ministrom byť nechce.
Vyhlásil to pre české média po tom, čo povedal prezident Miloš Zeman, že členov novej vlády bez platnej lustrácie odmietne vymenovať.
„Počkám si na definitívne rozhodnutie slovenského súdu,“ povedal Babiš.
Súd rozhoduje o jeho žalobe proti Ústavu pamäti národa, kde sa Babiš snaží dokázať, že bol ako agent komunistickej ŠtB vedený neoprávnene.
Znenie zákona
Keďže je Babiš evidovaný v registračných protokoloch ŠtB, dnes by podľa českého zákona lustračné osvedčenie ani nezískal.
Podľa odborníkov sa nič na tom nezmení ani vtedy, ak vyhrá súd. Môže za to jednoznačná formulácia lustračného zákona. Ten totiž skúma len formálny zápis v evidencii.
„Zákon neskúma, či bol niekto evidovaný oprávnene alebo neoprávnene, ako prekážku berie samotnú skutočnosť, že bol niekto zapísaný v evidenčných pomôckach ŠtB ako vedomý spolupracovník,“ hovorí Radek Schovánek z českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov.
Vymazať Babišovo meno z registračných protokolov by podľa odborníkov nebolo možné ani vtedy, ak by Babiš súd vyhral.
„V prípade registračných protokolov totiž ide o archívny dokument,“ hovorí právnik Stanislav Devátý, bývalý hovorca Charty 77.
„To, že bol niekto evidovaný je dnes historický fakt, ktorý ťažko zmeniť,“ dodáva Schovánek s tým, že v minulosti sa v Českej republike vyskytli aj prípady, keď ľudia vyhrali súd, že boli evidovaní ako agenti ŠtB neoprávnene.
„Pokiaľ viem, nové lustračné osvedčenie aj tak nedostali,“ hovorí.
Z formálnych predpokladov pri posudzovaní vychádza aj české ministerstvo vnútra, ktoré lustračné osvedčenia vydáva.
Hlavolam pre právnikov
Podľa bezpečnostného analytika Andora Šándora je podobný prípad v histórii Českej republiky unikátny.
„Bolo zvykom, že adepti na ministra posielali na hrad aj lustračné osvedčenia. Ešte sa nestalo, že by niekomu hrozilo, že ho s vysokou pravdepodobnosťou ani nedostane,“ hovorí.
Názory českých ústavných právnikov sa však líšia na to, či prezident Zeman koná nadrámec a či by Babiš na funkciu ministra potreboval osvedčenie aj podľa zákona.
„Podľa niektorých expertíz ho potrebujú štátni tajomníci a námestníci, no nie minister, ktorý vzišiel zo slobodných volieb,“ hovorí Schovánek.
Podľa Deváteho, ktorý stál pri tvorbe ponovembrovej legislatívy, potrebujú lustračné osvedčenie aj ministri.
„Myslím si, že ten zákon je pozostatok dávnej minulosti a mal by byť prehodnotený. Neskúma totiž, aký mal byť obsah tej spolupráce, o čo išlo a čo ten človek konkrétne robil,“ hovorí Šándor.
Podľa Devátého sa pri tvorbe lustračného zákona vychádzalo z toho, že v prísne kontrolovanej evidencii ŠtB by k chybám dochádzať nemalo. Súčasná formulácia má podľa neho stále zmysel.
„Nikto im nezakazuje podnikať či nadobúdať majetok, ale tu ide o dôležité štátne funkcie pri rozhodovaní o budúcnosti štátu. Aj český Ústavný súd skonštatoval, že ľudia, ktorí vedome spolupracovali s ŠtB sa nemôžu zodpovedne podieľať na formovaní demokratickej spoločnosti,“ hovorí.
Autor: Soňa Gyarfášová