Má najnižšiu podporu od svojho vzniku, ukázali prieskumy.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Lee Killen, softvérový inžinier na dôchodku, sa dlhé roky označoval za republikánskeho voliča.
Sedemdesiatročný muž teraz už o sebe hovorí ako o nezávislom. A v utorkových guvernérskych voľbách vo Virgínii volil dokonca demokrata.
Hlasoval tým proti konzervatívnemu hnutiu Tea Party, ktoré, ako hovorí pre agentúru Bloomberg, unieslo jeho bývalú stranu. Aj vďaka nemu vyhral v utorok demokrat Terry McAuliffe, ktorý porazil kandidáta Tea Party Kena Cuccinelliho.
„Nemám obzvlášť rád McAuliffa, ale hlasoval som zaňho, pretože nesúhlasím s postojom Tea Party: žiadny kompromis, žiadna stredná cesta,“ hovorí Killen.
Bez víťazstva
Virgíniu – dôležitý štát v prezidentských voľbách – doteraz viedol na poste guvernéra republikán, teraz ho získa demokrat.
Cuccinelli, ktorý je proti potratom, Obamovej zdravotníckej reforme a odmieta klimatické zmeny, tesnú prehru vysvetľuje tým, že súper dal na kampaň dvakrát viac.
Výsledky z Virgínie, ale aj ďalšie utorkové lokálne voľby v Spojených štátoch podľa viacerých analytikov naznačili, že hnutie Tea Party po odstávke vlády, ktorú vyprovokovalo, prichádza o podporu. Jeho kandidát prehral napríklad republikánske primárky na post kongresmana v konzervatívnej Alabame.
A to, že väčšiu šancu preraziť v nekonzervatívnych štátoch majú umiernení republikáni, ukázal Chris Christie. Guvernérom v liberálnom New Jersey zostane aj naďalej. Aj preto, že dokáže komunikovať s demokratmi: či už v zastupiteľstve štátu, alebo s prezidentom Barackom Obamom počas hurikánu Sandy.
Podpora klesla
Samozrejme, lokálne voľby majú svoje témy. Podľa analytikov však sčasti potvrdili posledné prieskumy, ktoré ukazujú nízku a niekde najnižšiu podporu pre Tea Party od vzniku v roku 2009.
Podľa prieskumu Pew research z polovice októbra má 49 percent Američanov negatívny názor na hnutie, podporuje ho 30 percent. Od februára 2010 sa odmietavý postoj na hnutie zdvojnásobil.
Zo začiatku totiž aj stredoví Američania dokázali podporovať ich myšlienky, že štát by mal menej utrácať a lepšie bojovať so 17-biliónovým dlhom.
Horšie už ľudia prijímajú taktiku žiadneho kompromisu. To viedlo až k októbrovej šestnásťdňovej čiastočnej odstávke vlády.
Členovia Tea Party to tak nevidia. Senátor Ted Cruz, najsilnejší hlas hnutia počas krízy, má stále 52-percentnú popularitu doma v Texase.
„Nič neľutujeme,“ povedala pre Wall Street Journal aktivistka Amy Kremerová. Republikáni podľa nej mohli vyhrať, keby tí umiernení necúvli a nedohodli sa s demokratmi.
Tri zmeny po voľbách
1.New York povedie demokrat
Dvadsať rokov nemalo najväčšie americké mesto za primátora demokrata. Voliči v liberálnom New Yorku to v utorok zmenili, keď si podľa očakávania zvolili Billa de Blasia. Nie veľmi známy bývalý radný chce vyššie dane pre bohatých, škôlky pre všetkých, ale aj koniec praxe policajtov, ktorí môžu zastaviť a prehľadať okoloidúcich.
2.Detroit po 39 rokoch získal beloch
Skrachovaný Detroit, ktorý čaká na rozhodnutie súdu o ochrane pred veriteľmi, si po 39 rokoch zvolil za primátora belocha. Mike Duggan vyhral v černošskom meste aj preto, že dokázal pred krachom zachrániť nemocnice.
3.Colorado zdaní marihuanu
Vlani schválili povolenie marihuany na rekreačné účely. Teraz v štáte Colorado ľudia podporili, aby ju špeciálne zdanili.