Po republikánoch zostala v meste nízka kriminalita aj čistejší vzduch. Favorit mestských volieb, demokrat Bill de Blasio chce navyše znížiť rozdiely medzi bohatými a chudobnými Newyorčanmi.
NEW YORK, BRATISLAVA. Ak by bol New York samostatný štát, ekonomikou by sa doťahoval na Španielsko, Mexiko či Austráliu a patril by do spolku G20. New York, hospodársky po Tokiu druhé najbohatšie mesto na svete, si dnes volí svojho nového starostu.
Po dvanástich rokoch odchádza miliardár Michael Bloomberg a podľa prieskumov sa po dvadsiatich rokoch na čelo mesta dostane demokrat Bill de Blasio.
Šťastné roky?
New York
S 8,5 miliónom obyvateľov je najľudnatejším americkým mestom.
Briti ho kúpili ako Nový Amsterdam v roku 1664 a premenovali na New York.
Je najväčším finančným centrom na svete. Koncentruje sa na známej ulici Wall Street.
Mesto vlani navštívil rekordný počet 52 miliónov turistov. V počte medzinárodných turistov je mesto piate najnavštevovanejšie na svete.
Najväčšie americké mesto momentálne zažíva azda najlepšie obdobie vo svojej tristopäťdesiatročnej histórii.
Nezamestnanosť tu je trochu nad americkým priemerom - 8,7 percenta - no kriminalita nízka, ako azda ešte nebola.
Ešte v 80. rokoch bol New York symbolom americkej mestskej kriminality. V roku 1990 tu zabili za rok 2605 ľudí, čo bolo najviac v krajine. Prešlo niečo viac ako 20 rokov a situácia sa radikálne zmenila.
Za rok 2012 zavraždili v 8,5-miliónovom veľkomeste 414 ľudí. Bolo to najmenej od roku 1963, keď sa začali viesť štatistiky. Dokonca v druhý októbrový týždeň tohto roku v New Yorku nezabili ani jedného človeka.
Prečo klesol počet vrážd v meste, vysvetľuje viacero teórií - či už viac policajtov až po kontroverzný názor, že to súvisí s povolením potratov dve dekády predtým (inak nechcené deti sa takto nenarodili, tvrdia to najmä autori Freakonomics).
Každopádne, výrazný pokles prišiel za republikánskeho starostu Rudolpha Guilianiho, ktorý vládol mestu osem rokov.
Po ňom prišiel miliardár Michael Bloomberg. Rovnako republikán (aj keď v poslednom období išiel ako nezávislý) zasa bojoval za to, aby sa z New Yorku stalo zelené mesto, podporoval cyklistov či zakazoval fajčenie v parkoch.
V septembri vyhlásil, že New York má momentálne najčistejší vzduch za posledných 50 rokov. Pokrok vidí najmä v tom, že v meste sa prestáva kúriť najškodlivejšími vykurovacími olejmi.
Demokrat s veľkým D
Napriek dvom úspešným dekádam vlády republikánov v meste si liberálni Newyorčania dnes zvolia za nového starostu demokrata, bývalého poslanca mestskej rady Billa de Blascia.
Sám o sebe hovorí, že je „demokrat s veľkým D“. Propaguje zvýšenie daní pre bohatých, zrušenie daňových úľav a škôlky pre všetky deti či rozšírenie priestorov bez áut.
Chce tiež bojovať proti podľa mnohých jednému z najväčších problémov New Yorku – a tým je narastajúca nerovnosť príjmov. Mesto New York je v tom najhoršie zo všetkých amerických miest, rovnako ako štát New York najhorší zo štátov.
Postupy polície
De Blascio tak navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu, podporuje platenú práceneschopnosť či chce podporiť škôlky pre všetkých. Jedna z vecí, ktoré by zrušil, je kontroverzná policajná metóda zastav a prehľadaj.
Tá dáva policajtom možnosti akéhokoľvek chodca zastaviť a prehľadať. Mnohí sa sťažujú, že často si vyberajú podľa rasy – Afroameričanov a Hispáncov. Proti nemu stojí bývalý zástupca Rudyho Giulianiho Joseph Lhota.
Politik s českými koreňmi chce pomôcť firmám nižšími daňami. Prieskumy mu nedávajú šancu.
Zakázal limonády aj dym
Dlhoročný starosta New Yorku Michael Bloomberg sa chce naučiť španielčinu, cestovať a hrať golf.
NEW YORK, BRATISLAVA. Len málo starostov New Yorku v histórii zanechalo takú stopu ako práve on. Z postu starostu odíde Michael Bloomberg (71) po dvanástich rokoch.
Miliardár sa dostal do vedenia mesta v roku 2002, keď sa mesto spamätávalo z útokov z 11. septembra 2001. Prvé dve obdobia sa hlásil k republikánom, no na mnohých jeho návrhoch by ste to nespoznali.
Bloomberg sa zapíše do dejín mesta najmä tým, že presadzoval, aby bolo mesto zelenšie a ľudia zdravší. Až tak, že podľa niektorých im ubral zo slobody.
V New Yorku sa za jeho éry zakázalo fajčenie v parkoch aj na námestiach, najnovšie idú zvýšiť vek predaja cigariet na 21 rokov (mladší ľudia už môžu voliť, šoférovať či bojovať vo vojne, no nebudú môcť fajčiť).
Bloomberg, ktorý nechal zmeniť zákon, aby mohol kandidovať tretíkrát, presadil aj zákaz predaja sladených nápojov vo veľkých pohároch.
Po starostovaní chce cestovať, učiť sa po španielsky a hrať golf.