Šéf parlamentu sa ani nepretvaruje. Otvorene hovorí, že zverejnenie agentov tajných služieb z čias komunizmu by mohlo poškodiť súčasných tajných.
Viac vedomostí vás vždy neurobí šťastnejšími, odpálkoval vlani šéf parlamentu z vládneho Fideszu László Kövér otázku, kedy už aj Maďarsko sprístupní dokumenty komunistických tajných služieb.
Bývalý minister pre tajné služby prvej vlády Viktora Orbána je najväčším odporcom slobodného prístupu k týmto spisom.
Previazané s bývalými
Na rozdiel od kolegov sa pokrytecky neodvoláva len na ochranu súkromia a osobných údajov obetí a agentov. Rovno priznáva, že by to ohrozilo národnú bezpečnosť a dnešné tajné služby.
Čím vlastne hovorí, že sú súčasné maďarské tajné služby silne previazané s tými bývalými.
Pre sprístupnenie spisov komunistických tajných urobilo Maďarsko najmenej zo stredoeurópskych postkomunistických krajín. Najďalej zašiel zákon z roku 2003, ktorý zriadil archív bývalých tajných služieb.
Odborníci však aj tomuto zákonu vytýkajú, že bráni skôr záujmy bývalých agentov a tajných než ich obetí.
Tie sa síce dostanú k vlastným, často tiež podstatne cenzurovaným spisom, nemôžu však väčšinou so získanými informáciami na verejnosť.
Necíti sa byť činiteľom
Najabsurdnejším nariadením zákona je, že síce umožňuje zverejňovať údaje o verejných činiteľoch, ktorí boli agentmi, dotyčný však sám rozhoduje o tom, či verejným činiteľom je.
Stalo sa, že bývalý Orbánov minister vyhlásil, že on sa veru verejným činiteľom necíti – a dokumenty týkajúce sa jeho donášania zostali pre ostatných neprístupné.