Renomovaný neurológ urobil prvú chybnú diagnózu v roku 1998. I tak liečil roky ďalej, najprv v Holandsku a potom v Nemecku. Dnes ho za to začnú súdiť v najväčšom medicínskom procese v Holandsku.
AMSTERDAM, BRATISLAVA. Trvalo to desať rokov. Chybné diagnózy, nepotrebné terapie a operácie, ktoré spôsobovali pacientom utrpenie a bolesť.
Dnes za to začnú súdiť renomovaného 68-ročného holandského neurológa Ernsta J.S.
Hovorkyňa prokurátorky Jeichien de Graaffová označila prípad „za najväčší medicínsky kriminálny prípad“ v histórii krajiny.
„Neľutujem nič,“ povedal 68-ročný Ernst J.S. holanským médiám, ktoré ho nazvali Dr. Horor alebo Dr. Frankenstein.
Viac ako 200 omylov
Všetko sa to dialo od roku 1998 do roku 2004 v nemocnici Medisch Spectrum Twente v holandskom Enschede. Lekár sa správal ako Boh v bielom plášti, ktorý určuje osud: buď to bol Alzheimer alebo skleróza multiplex.
Pre 54-ročného pacienta znela diagnóza ako trest smrti. Netrpel pritom žiadnou demeciou, trpel len syndrómom vyhorenia. Zistil to však až po rokoch, keď bral ťažké lieky.
Ťažké psychické a fyzické škody prežili mnohí pacienti. Jedna žena spáchala samovraždu. Jednej pacientke nepomohol a ona zomrela.
Na súde budú vyšetrovať deväť prípadov. Okrem nich budú lekára súdiť za krádeže, falšovanie lekárskych správ a nepovolené pitvy a operácie mozgu.
Trvalo roky, než sa prípad dostal pred súd aj preto, že mnohé obete sa ozvali až po niekoľkých rokoch. „Ľuďom spôsobil neuveriteľne veľa bolesti,“ povedal pre Heilbronner Stimme advokát obetí Yme Drost.
Obvinenia popiera
Lekár sám hovorí o osobnej kríze, ktorú mal koncom 90 rokov. „Bol som závislý na liekoch, ale riadne som fungoval,“ povedal pre holandské médiá muž, ktorý používal roky meno po svoje mame, čo je v Holandsku dovolené.
Priznal sa len k falšovaniu receptov a sprenevere 88-tisíc eur z jednej nadácie. „Žil som z toho roky,“ povedal. Ostatné obvinenia popiera.
Aféra ukazuje, ako sa podobné prípady zamlčujú. Renomovaný neurológ musel opustiť kliniku v Eschede v roku 2003, keď ho prichytili pri krádeži receptu. Hoci už vtedy hovorili lekári o chybných diagnózach, liečil ďalej. Od roku 2005 sa ozvalo 220 bývalých pacientov, 80 z nich malo výrazné zdravotné problémy.
Ale až v roku 2009 začala prokuratúra konať. A vtedy začala vyšetrovanie aj samotná klinika. Úradníci ju donútili škrtnúť neurológa z holandského registra lekárov. I tak liečil ďalej – v Nemecku.
Rozsudok by mal padnúť vo februári budúceho roka. Ak mu preukážu vinu, hrozí mu až 12 rokov väzenia.