Muhammada Mursího zvrhli v júli po vojenskom prevrate, dnes ho začali súdiť za napomáhanie k vraždám demonštrantov. Po hodine súd odročili na január.
KÁHIRA, BRATISLAVA. Mesiace ho nikto nevidel. Muhammada Mursího drží egyptská polícia na neznámom mieste, vypočúva ho bez prítomnosti jeho advokáta.
Dnes ráno priviezli prvého demokraticky zvoleného prezidenta krajiny do policajnej akadémie na okraji Káhiry, kde sa začal sledovaný súdny proces.
Po hodine pojednávania ho odročili, pokračovať bude v januári. Obžalovaní na súde kričali a nadávali na armádu.
Mursího budú súdiť za napomáhanie k vraždám opozičných demonštrantov, hrozí mu trest smrti. On sám odmieta, aby ho nazývali obžalovaným.
Ide o nepokoje z decembra minulého roka, keď zahynulo 10 ľudí pri protestoch islamistov, Mursího stúpencov. Ľudia vtedy vyšli do ulíc, pretože sa im nepáčili Mursího dekréty, ktoré mu poskytli rozsiahle právomoci a imunitu, takže bol v podstate nekontrolovateľný zo strany justície. Spolu s Mursím obžalovali ďalších 14 ľudí.
Mursího nebude zastupovať ani egyptský ani zahraničný advokát, keďže Mursí súd neuznáva.
Čakajú sa nepokoje
Muhammad Mursí
zvolili ho v prvých demokratických prezidentských voľbách 30. júna 2012 a zosadili vojenským prevratom 3.júla 2013
v decembri 2012 sa začali masové protesty pred jeho zosadením. Ľudia protestovali proti Mursího dekrétom, ktoré posilňovali prezidentské právomoci a zaručovali mu imunitu aj v prípade, že by vyhlásil vojnu.
„Čo ma na tomto súdnom procese znepokojuje, je, že systém funguje veľmi selektívne. Za smrť stoviek demonštrantov ostali bezpečnostné jednotky bez trestu,“ povedala pre Reuters riaditeľka mimovládnej organizácie Human Rights Watch v Egypte Heba Morajef. „A v takejto klíme je šanca na skutočnú spravodlivosť ohrozená.“
Proces vyvolála ďalšie nepokoje v rozdelenej krajine, ktorá si prezidenta zvolila v prvých demokratických voľbách v júni 2012. A
rmáda už v sobotu poslala do ulíc 20-tisíc vojakov. Nedá sa odhadnúť, aké masové budú protesty.
Od pádu 62-ročného Mursího jeho Moslimské bratstvo výrazne oslabilo. Zatkli viac ako 2000 islamistov, medzi nimi takmer celé vedenie strany. Protesty po zvrhnutí Mursího si vyžiadali stovky mŕtvych.
V piatok minulý týždeň protestovalo len niekoľko tisíc stúpencov na okraji Káhiry. V Alexandrii, druhom najväčšom egyptskom meste, zatkla polícia 22 žien, ktoré pri proteste blokovalo dopravu.
Moslimské bratstvo zvolalo na dnes veľkú demonštráciu proti procesu s legitímne zvolenou hlavou štátu.
„Každý pokus vyvolať chaos bude so potlačený všetkými prostriedkami,“ odkázalo ministerstvo vnútra.
Američania sledujú proces
Mursího ráno previezli vrtuľníkom na policajnú akadémiu na okraji Káhiry, kde pred súd postavili aj bývalého egyptského vládcu Husního Mubaraka, zvrhnutého v roku 2011. V krajine tak súdia dvoch bývalých prezidentov.
Mubraka nahradil Mursí v júni 2012 v prvých demokratických prezidentských voľbách, keď ho zvolili ako kandidáta Moslimského bratstva.
Po dnešnom súde by mali Mursího previezť o káhirskej väznice Tura alebo do Alexandrie.
Aký dôležitý je súdny proces pre ďalší vývoj krajiny, naznačila návšteva amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho. Ten navštívil Egypt v nedeľu prvý raz od zvrhnutia Mursího.
Júlový vojenský prevrat vtedy Spojené štáty odsúdili a zastavili svojmu spojencovi miliardovú pomoc.
Minister v nedeľu hovoril o tom, aké je potrebné uskutočniť spravodlivý a transparentný súdny proces v krajine.