Obchodník s drahokamami Tom Lee vraj informoval o mieste pobytu teroristu americké úrady listom už v roku 2003.
DETROIT. Americký obchodník tvrdí, že to bol práve on, kto federálnym vyšetrovateľom odhalil pakistanský úkryt vodcu teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládin.
Túto informáciu vraj americkým úradom poskytol roky pred tým, ako americké komando bin Ládina v roku 2011 zabilo.
Podnikateľ teraz žiada od americkej vlády odmenu 25 miliónov dolárov.
Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na list, ktorý dostala z právnickej firmy Loevy & Loevy z Chicaga zastupujúcej záujmy amerického obchodníka s drahokamami Toma Leeho.
Informácia od pakistanskej rozviedky?
Lee tvrdí, že o mieste, kde v Abbottabade žil bin Ládin, sa dozvedel od jedného z pracovníkov pakistanskej rozviedky. Americké úrady o tom informoval listom ešte v roku 2003.
V liste zaslanom právnickou firmou Loevy & Loevy riaditeľovi FBI Jamesovi Comeymu v auguste sa píše, že agent pakistanskej rozviedky eskortoval bin Ládina a jeho rodinu z Pešávaru do Abbotabadu.
Lee o tom informoval americké colné úrady i agentov FBI.
Uviedol, že pakistanský agent bol členom rodiny, s ktorou desiatky rokov obchodoval.
Lee sa zatiaľ vyjadriť nechcel, záležitosť nekomentovala ani FBI.
Podľa USA aj Pakistanu prišiel na miesto neskôr
Bin Ládina zabili v máji 2011 príslušníci komanda Navy SEAL.
Americkí predstavitelia informovali, že dom v Abbotabade dokončili v roku 2005 a pakistanské rady vyjadrili predpoklad, že bin Ládin sa tam s rodinou nasťahoval v lete toho istého roku.
V liste adresovanom advokátskou firmou agentúre AP sa píše, že Lee podnikol viacero pokusov, aby sa dostal k odmene za informácie, ktoré mohli viesť k bin Ládinovmu dolapeniu, ale od amerických úradov nedostal žiadnu odpoveď.
Lee v maile pre The Grand Rapids Press v piatok napísal, že nechápe, prečo americká vláda čakala tak dlho, kým začala konať.
"Znepokojuje ma to, a malo by to znepokojovať každého Američana, že som im v roku 2003 presne povedal, kde je bin Ládin, a oni ho tam nechali žiť ďalších osem rokov," napísal Lee.