Boje o Safiru trvali viac ako tri týždne. Pre Asadovu armádu ide o významný úspech, keďže na severe krajiny majú stále prevahu povstalci.
BEJRÚT. Sýrska armáda v piatok oznámila, že dobyla strategicky významné mesto Safira na severe Sýrie, ktoré je považované za východnú bránu do Aleppa - bývalej obchodnej metropoly krajiny, ktorá je už dlho dejiskom ťažkých bojov medzi vládnymi a povstaleckými jednotkami.
Safira leží na ceste, ktorá podľa vyhlásenia môže armáde slúžiť na dodávku liekov a ďalších zásob do štátom kontrolovaných oblastí Aleppa, o ktoré sa bojuje už vyše roka.
Dobytie Safiry je významnou udalosťou vo vývoji konfliktu, pretože ide o víťazstvo síl bojujúcich na strane prezidenta Bašára Asada v oblasti na severe Sýrie, kde väčšinu územia kontrolujú povstalci.
Obsadenie mesta vládnou armádou potvrdili aj sýrske opozičné skupiny s tým, že boje o Safiru trvali viac ako tri týždne.
V meste sa nachádzajú aj zariadenia, kde sa manipulovalo s chemickým zbrojným arzenálom.
Chemickí inšpektori nepreverili všetko
Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorej tímy v Sýrii od 1. októbra overovali výrobné a skladovacie zariadenia a dozerali na likvidáciu chemických zbraní, medzičasom spresnila, že jej inšpektori vzhľadom na veľké bezpečnostné riziko nenavštívili dve sýrskou vládou priznané zariadenia, kde sa vyrábali alebo skladovali chemické zbrane.
Jedno z nich sa podľa dobre informovaného zdroja nachádza v Safire.
Ďalšie boje v piatok hlásili z okolia Damasku, kde vládna armáda podnikla viacero ofenzív s cieľom zmocniť sa predmestí a mestečiek ovládaných povstalcami.
Napätá je aj situácia v horskej oblasti Kalamún, vzdialenej asi 50 kilometrov severne od Damasku a len desať kilometrov od hraníc s Libanonom.
Ide o jednu z najviac militarizovaných oblastí Sýrie a pre Asadovu armádu je životne dôležitá. Leží totiž na ceste, ktorá spája Damask s prístavom Lázikíja. Mesto je baštou alavitov, ktorí stoja na strane Asada.
Z univerzity sa mohli stať kasárne
Podľa správ z diplomatických zdrojov v piatok evakuovali z Kalamúnu miestnu nemocnicu.
Tamojšia univerzita je zavretá od štvrtka - ako oficiálny dôvod sa uvádza oprava rozvodov vody, ktorá bude trvať desať dní.
Agentúra Reuters v súvislosti s tým podotýka, že počas bojov dochádza k poškodeniu potrubí alebo kanalizácie, ale cituje tiež zdroje opozície, ktoré tvrdia, že vládna armáda chce miestny univerzitný kampus využiť ako vojenské kasárne.
Odvolaný vicepremiér sa hlási k opozícii, aj keď povstalcov nepodporuje
Kadrího Džamíla prezident Asad odvolal len tesne po tom, ako sa Ženeve stretol s Američanmi.
BEJRÚT. Odvolaný podpredseda sýrskej vlády Kadrí Džamíl v piatok vyvrátil dohady o tom, že ušiel z krajiny. Vyhlásil, že do Sýrie sa vráti a v parlamente bude vystupovať v mene opozície.
Džamíla odvolal tento týždeň dekrétom sýrsky prezident Bašár Asad. Urobil tak len niekoľko dní po tom, ako sa Džamíl stretol v Ženeve s americkými predstaviteľmi.
Bezprostredne nebolo jasné, či prezidentovo rozhodnutie súvisí so ženevskou schôdzkou, na ktorej sa podľa zdrojov z OSN hovorilo o možnostiach konania mierovej konferencie o Sýrii, pričom sa nepodarilo dosiahnuť žiaden pokrok.
Podľa sýrskej televízie Džamíla uvoľnili z funkcie pre nepovolenú absenciu vo svojom úrade, neplnenie si pracovných povinností a svojvoľné prekročenie právomocí.
Džamíl sám seba považuje za predstaviteľa sýrskej opozície, aj keď dva a pol roka trvajúce povstanie proti Asadovmu režimu nepodporuje.
Agentúra Reuters informuje, že ani povstalci ho neuznávajú a považujú ho za bábku v rukách vlády.