Kontroverzný Vít Bárta sa väzeniu za úplatok vyhol, teraz sa mu môžu stať osudnými odpočúvania, ktoré ukázali vplyv lobistov na pražský magistrát. Podľa českých médií ich vraj vyniesol on.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
PRAHA, BRATISLAVA. Mazánek či kolibrík, tak sa oslovovali bývalý pražský primátor Pavel Bém a miestny lobista Roman Janoušek v prepisoch odpočúvaní, ktoré vlani na jar zverejnil denník MF Dnes.
Ukázali najmä to, aký veľký vplyv má Janoušek na prideľovanie zákaziek na magistráte, za ktoré však zatiaľ nikoho nepotrestali.
Zverejnené odpočúvania majú teraz zaujímavú dohru.
Vo štvrtok polícia zadržala šéfa Vecí verejných a donedávna poslanca snemovne Víta Bártu. V piatok ho prepustila, no podľa informácií MF Dnes čelí obvineniu.
Na prípad uvalili informačné embargo, české médiá však špekulujú, že ide práve o vynášanie utajovaných skutočností, ktorým rozhovory nahraté tajnou službou BIS určite boli.
Archív: Janoušek telefonuje s Bémom
Utajované skutočnosti Bárta v politike
Bárta zbohatol ako šéf bezpečnostnej firmy ABL. Do snemovne sa dostal vďaka svojej strane Veci verejné, ktorej kampaň postavil na boji s korupciou. V roku 2010 vstúpili do vlády. Strana sa začala štiepiť a nakoniec odišli do opozície. Podľa súdu si lojalitu poslancov zabezpečoval výhodnými pôžičkami. Neskôr ho zbavili obvinení.
Spolu s Bártom totiž polícia zatkla a zrejme obvinila aj Jana Petržílka z elitného útvaru protikorupčnej polície.
Od marca 2012 bol jej vedúcim analytiky a predtým pracoval v Bezpečnostnej informačnej službe, kde riešil ochranu ekonomických záujmov štátu. Tajní preto sledovali aj Janouška.
Z BIS v roku 2009 unikli nahrávky do bezpečnostnej firmy ABL, ktorú vlastnil Bárta.
Podľa zdroja denníka MF Dnes mu nahrávky poskytol práve Petržílek, čo mal dosvedčiť utajovaný svedok, ktorého získala Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov. Tá vyšetruje prípady týkajúce sa policajtov.
Bárta už viackrát čelil obvineniam, že si nahrával svojich spolustraníkov, odsúdili ho aj za podplácanie vlastných poslancov, čo neskôr zrušil odvolací súd.
Počas troch rokov v parlamente sa jeho strana Veci verejné rozpadla, hoci štyria jej členovia sa v minulotýždňových voľbách dostali do snemovne na kandidátke Úsvitu Tomia Okamuru.
Kandidoval aj Bárta, mandát a s ním aj poslanecká imunita mu ušli len o 175 hlasov.
Polícia mlčí „S ohľadom na ochranu utajovaných skutočností to nebudeme komentovať,“ citoval Idnes.cz hovorkyňu pražského štátneho zastupiteľstva Štěpánku Zenklovú.
Utajované informácie sú podľa zákona také, ktorých vyzradenie alebo zneužitie môže ohroziť záujmy Českej republiky.
Zadržaný policajt Petržílek mal k tajným informáciám prístup aj na protikorupčnej polícii, ktorá vyšetrovala odpočúvania z pražského magistrátu.
Na jeho odbor sa dostávajú aj „vedľajšie produkty“ pátrania, ktoré potom analytici spájajú a získavajú z nich ďalšie poznatky.
Dosadenie svojho človeka na tento post malo teda pre Bártu veľkú hodnotu. Práve jeho strana v rokoch 2010 a 2011 mala ministra vnútra Radka Johna, ktorý do vedenia polície dosadil ľudí blízkych Veciam verejným.