WASHINGTON. Severokórejčania, ktorým sa podarilo uniknúť z krajiny, opisovali bitie vo väzniciach po opakovaných pokusoch o útek z krajiny.
Hovorili aj o členoch rodín, ktorí zahynuli od hladu alebo ich chytili a predali ako sexuálnych otrokov, napísala agentúra DPA.
Utečenci v noci na štvrtok prehovorili na poslednom vypočutí v rámci vyšetrovania porušovania ľudských práv v komunistickej KĽDR, ktoré vedie OSN.
Brat zomrel, matka nemohla kojiť "Kopali si ma ako loptu, fackovali ma po tvári," povedala 26-ročná Džin Hje-džo. "Do odevov si dali kovové predmety a celú ma nimi bili, kým môj chrbát nebol čierny a modrý."
Džin chytili a vrátili do KĽDR štyrikrát, kým sa jej v roku 2008 podarilo utiecť do Spojených štátov cez Peking, kde sa práve konali olympijské hry.
Opisovala ťažkosti svojej rodiny v druhej polovici 90. rokov, v časoch veľkého hladomoru, počas ktorého podľa odhadov zahynul jeden až tri milióny ľudí.
"Zobrali sme nášho brata, nemluvňa, do mesta, aby sme sa od druhých ľudí pokúsili získať mlieko, pretože moja matka bola podvyživená a nemohla ho kojiť," opísala Džin. Brat jej zomrel v náručí.
To sa stalo krátko po tom, ako jej najstaršia sestra zmizla cestou do potravinového distribučného centra. Neskôr sa rodina dozvedela, že ju prepašovali do Číny.
Utiecť z KĽDR sa podarí málokomu Vypočúvanie v areáli Univerzity Johnsa Hopkinsa vo Washingtone bolo posledné v sérii výpovedí pre vyšetrovaciu komisiu, ktorú v marci zostavila OSN. Vedie ju austrálsky sudca Michael Kirby.
Rovnaké svedecké výpovede sa konali v Soule, Tokiu a Londýne. Komisia tiež dostala písomné svedectvá a vypočula ďalších svedkov.
Iná svedkyňa, ktorá chcela byť uvedená iba ako Pani X, vypovedala o brutálnom týraní v severokórejskej väznici po tom, ako ju poslali späť z Číny pri nepodarenom pokuse o útek.
"Len preto, že som povedala dozorcom, že niekto v cele zomiera, udreli ma do hlavy doskou pobitou klincami, začala som krvácať," povedala 53-ročná svedkyňa komisii. "Nedávali mi jesť tri dni."
Vyslanec OSN Marzuki Darusman začiatkom týždňa povedal, že uniknúť sa darí nízkemu počtu Severokórejčanov, pretože stále častejšie sú prípady, keď ich Čína a ďalšie krajiny vracajú späť. Medzinárodné právo zakazuje návrat žiadateľov o azyl, ak by ich život vo vlasti bol ohrozený.
V správe pre Valné zhromaždenie OSN sa uvádza, že do Južnej Kórey dorazilo v prvých deviatich mesiacoch tohto roka 1041 Severokórejčanov. V roku 2012 sa to podarilo 1509 ľuďom, rok predtým až 2706 utečencom.
Príbeh jedného zo severokórejských utečencov