Riziko nákazy je zatiaľ nízke, prípady nakazenia nehlásili. Experti budú pozorovať, či tropické komáre v Kalifornii prežijú zimné mesiace.
LOS ANGELES. Výskyt tropických komárov prenášajúcich potenciálne smrteľné choroby, akými sú horúčka dengue či žltá zimnica, vyvolala v Kalifornii obavy.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Napriek tomu, že od prvého výskytu komárov s vedeckým menom Aedes aegypti v kalifornskej oblasti Central Valley v júni tohto roku neboli hlásené žiadne prípady nakazenia nimi prenášanými chorobami, v prípade ich premnoženia by podľa amerických úradov mohli predstavovať vážne zdravotné riziko pre najľudnatejší americký štát.
Prežijú zimné mesiace?
Ako sa Aedes aegypti dostal do Kalifornie, zostáva záhadou. Je možné, že bol privezený v kvetináčoch cudzokrajných rastlín alebo v iných malých nádobách s vodou, povedal Tim Phillips z agentúry pre kontrolu bacilonosičov.
Pôvodom z tropických a subtropických oblastí, Aedes aegypti sa okrem Kalifornie objavil už aj na Havaji, v Arizone, Texase a v juhovýchodných častiach Spojených štátov, hlavne na Floride.
"Dúfame, že sa nám podarí vyhubiť ich, aj keď to bude náročné. Teraz nás zaujíma, či prežije zimné mesiace v Kalifornii," povedala Vicki Kramerová z úradu verejného zdravotníctva.
Pre túto chvíľu je riziko nákazy v Kalifornii nízke. Podľa expertov by k infikovaniu zdravého človeka mohlo dôjsť až potom, ako by komár uhryzol už infikovaného človeka a nákazu na zdravú osobu preniesol.
Rizikové ochorenia
Aj keď sa už v tomto roku na Floride, Havaji a Texase vyskytli lokálne prípady horúčky dengue, všetkých 183 prípadov nákazy, vyskytujúcich sa v Kalifornii od roku 2010 bolo zistených u ľudí vracajúcich sa z Latinskej Ameriky, Ázie alebo Afriky.
Žltá zimnica je v Kalifornii ešte vzácnejšia. Posledný známy prípad nákazy je z roku 1999.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je celosvetovo v súvislosti s horúčkou dengue každoročne hospitalizovaných približne 500-tisíc ľudí, pričom 2,5 percenta postihnutých zomiera.
Ročný počet prípadov žltej zimnici na svete sa odhaduje na 200-tisíc, z čoho 30-tisíc prípadov končí smrťou.