PRAHA, BRATISLAVA. Voličom sľubovala, že vytvorí pevnú vládu, ktorá nebude riešiť svoje zotrvanie namiesto programu. ČSSD voľby síce vyhrala, no sľub o stabilite nedodržala skôr, ako o vláde začala rokovať.Jiří Dienstbier ml: Hašek aj Zeman sú podrazáci
Už deň po voľbách sa začalo hovoriť o rozklade strany.
V sobotu večer Bohuslav Sobotka pred televíznymi kamerami vysvetľoval, že ako predseda najsilnejšej strany bude aj napriek zlému výsledku rokovať o zostavení vlády.
V tom čase šiel jeho prvý podpredseda Michal Hašek spolu s ďalšími štyrmi straníkmi za prezidentom Milošom Zemanom. Dohodnúť sa, ako Sobotku odstrániť.
Puč ako z roku 1948
České voľby
Prepad ČSSD
V roku 2006 mala pod vedením Jiřího Paroubka 1,72 milióna hlasov , 32 percent. O štyri roky neskôr ju stále viedol Paroubek. Získala 1,15 milióna hlasov a 22 percent. V predčasných voľbách v roku 2013 stranu viedol Bohuslav Sobotka. Získala milión hlasov a 20,45 percenta.
Zrealizovali to už na druhý deň. Brniansky primátor Roman Onderka na rokovaní vedenia strany navrhol, aby vyzvali Sobotku na odstúpenie z čela strany. Za hlasovali dvadsiati, trinásti boli proti.
Sobotku, stále úradujúceho predsedu strany, ktorého ČSSD v kampani prezentovala ako budúceho premiéra, vyradili z tímu, ktorý má rokovať o budúcej koalícii.
On to odmietol a hovorí o puči. „Nebudem ustupovať nátlaku, špinavej kampani a nedemokratickým praktikám, ktoré uplatňoval Zdeněk Ferlinger Fierlinger na pôde ČSSD v roku 1948,“ reagoval Sobotka.
Ferlinger bol bývalý šéf sociálnych demokratov, ktorý po komunistickom prevrate viedol „zlúčenie“ strany s komunistami. De facto likvidáciu sociálnej demokracie.
Sobotka straníckym oponentom vyčíta, že chcú dostať ČSSD do područia prezidenta.
„Miloš Zeman nemá právo riadiť ČSSD, najmä potom, čo projekt jeho osobnej strany SPOZ už druhýkrát vo voľbách nedokázal prekročiť hranicu na vstup do snemovne,“ vyhlásil Sobotka podľa idnes.cz.
Za prepad môže podľa neho Hašek, lebo vytváral spory vnútri strany.
Vedenie strany je síce proti Sobotkovi, no vo výkonnom výbore by mal mať väčšinu. Ten zasadne v najbližších dňoch, rozhodujúce slovo o novom predsedovi však bude mať až snem, ktorý sa uskutoční zrejme na jar.
V sociálnej demokracii stoja proti sebe dlhodobo dva tábory.
Naposledy ich rozdelila tohtoročná prezidentská voľba, keď strana v druhom kole podporila svojho bývalého predsedu Zemana, aj keď Sobotka a oficiálny kandidát strany Jiří Dienstbier mladší boli proti.
Niektorí z Haškovho krídla už v prvom kole avizovali, že nebudú voliť Dienstbiera, ale Zemana. Silu jednotlivých skupín je podľa politológov ťažké odhadnúť.
Šokovaný Babiš
Doteraz sa tieto skupiny vždy vedeli dať dokopy, hovorí pre SME politológ Peter Just.
„To, čo zažívame teraz, má už takú intenzitu, že to pôjde len veľmi ťažko. V najbližších dňoch to určite pozastaví rokovania o novej vláde,“ tvrdí.
Podľa Justa teraz možní koaliční partneri nevedia, s kým majú rokovať, kto im sľúbi naplnenie programu, prípadne kreslá vo vláde.
To všetko v čase, keď má ČSSD prebrať zodpovednosť ako víťaz volieb, na čo sa Sobotka pripravoval od svojho zvolenia v roku 2011.
V týchto dňoch sa mali začať rokovania s Andrejom Babišom, ktorého hnutie skončilo na druhom mieste.
„Som šokovaný z toho, čo sa deje v ČSSD, pretože táto strana, víťaz volieb, destabilizuje našu politickú situáciu. Dúfam, že voliči sledujú, čo sa tam deje a že pochopili, že ponovembrovým stranám ide len o moc a peniaze,“ zopakoval v Českej televízii Babiš svoju predvolebnú kritiku „skorumpovaných starých strán“.
Do koalície so sociálnou demokraciou nechce ísť, no bol by ochotný tolerovať menšinový kabinet ČSSD, ak by splnil niektoré ciele jeho hnutia.
Piata kolóna v ČSSD dáva Milošovi Zemanovi neustále najavo svoju lojalitu, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz