Kingston 16. októbra (TASR) - Za prísnych bezpečnostných opatrení sa dnes na Jamajke konali parlamentné voľby, ktorým dominovali otázky oživenia ekonomiky a zastavenia špirály násilia na inak idylickom karibskom ostrove.
Napriek silnému dažďu, ktorý účasť voličov znížil, Jamajčania o voľby prejavili značný záujem a zástupy obyvateľov za rytmov reggae z reproduktorov autorádií smerovali k volebným miestnostiam.
Volebný deň hneď ráno zatienilo zastrelenie siedmich ľudí na severe metropoly Kingston, podľa polície však išlo o odvetu v rámci niekoľko mesiacov trvajúceho sporu a incident nesúvisí s hlasovaním - napriek tomu, že jednou z obetí je pozorovateľ za Stranu práce. Žiadne politicky motivované násilnosti nehlásili.
Po skúsenostiach z predchádzajúcich hlasovaní poznamenaných krviprelievaním, sa o bezpečnosť takmer 7300 volebných miestností staralo takmer 11.000 príslušníkov ozbrojených síl. Miestni predstavitelia bezpečnostné opatrenia označili za bezprecedentné.
Obyvatelia hlavného mesta podnikli aj vlastné bezpečnostné opatrenia a hrdzavými autami, starými chladničkami a stromami zabarikádovali desiatky ulíc v kingstonských slumoch, aby zabránili "tradičnej" streľbe z idúcich automobilov.
Počas kampane pred tohtoročnými voľbami bolo od konca júla zabitých viac ako 50 ľudí, z toho podľa polície asi 20 vrážd súvisí s politikou. Väčšina obetí ide na vrub prestreliek medzi rivalizujúcimi gangmi spájanými s rôznymi stranami.
Jamajka je na poprednom mieste zoznamu krajín s najväčšou mierou vrážd a krajina je známa povolebnými násilnosťami. Politicky motivované násilnosti si v rokoch 1993 a 1997 vyžiadali len pár mŕtvych, počas kampane v roku 1980 však zahynulo 840 osôb.
Pre voľby bolo zaregistrovaných 1,3 milióna z 2,7 milióna Jamajčanov. Voľby sú podľa prieskumov tesným súbojom medzi vládnou Ľudovou národnou stranou (PNP) premiéra Percivala Jamesa Pattersona a opozičnou Jamajskou stranou práce (JLP) vedenou bývalým premiérom Edwardom Seagaom.
PNP dúfa, že - po prvý raz v histórii krajiny - zvíťazí vo štvrtých voľbách za sebou. Patterson, ktorý v roku 1992 nahradil v premiérskom kresle Michaela Manleyho, by v prípade víťazstva zostal vo funkcii rekordné tri obdobia.
Vládu, ktorá z hlasovania vzíde, čakajú veľké problémy s upadajúcim hospodárstvom a turistickým priemyslom. Miera nezamestnanosti je asi 16 percent a krajina je zaťažená dlhom vo výške 4,1 miliardy dolárov. Konečné výsledky hlasovania majú oznámiť vo štvrtok.